Chełm: Rekrutacja z niespodzianką | Super Tydzień

  • 03.07.2019, 08:14 (aktualizacja 03.07.2019, 08:18)
  • AN
Chełm: Rekrutacja z niespodzianką | Super Tydzień
Miasto zdecydowało o obniżeniu progów punktowych do chełmskich liceów i techników na nowy rok szkolny. Okazało się, że wcześniejsze podwyższenie punktacji nie było dobrym rozwiązaniem.

Jak wygląda rekrutacja do szkół średnich? O to dopytywali na komisji oświaty kultury i sportu chełmscy radni. Okazuje się, że sytuacja teoretycznie wygląda nieźle, ale uczniowie mieli problem z osiągnięciem progu punktowego. Dane przedstawiła dyrektor departamentu oświaty Dorota Cieślik

Miejsce dla dwóch roczników

W I LO przygotowano 190 miejsc dla byłych gimnazjalistów, a szkołę tę wybrały 202 osoby. W przypadku absolwentów podstawówki liczba miejsc jest bardzo zbliżona, ale kandydatów jest już tylko 161. Więcej miejsc niż kandydatów z gimnazjum ma II LO. O 192 miejsca stara się 186 absolwentów. Nadwyżka jest w przypadków absolwentów podstawówki. Na 160 miejsc jest aż 196 kandydatów.  W III LO w obydwu rocznikach są 64 miejsca. Do liceum ekonomicznego złożyło dokumenty 35 byłych gimnazjalistów i 36 uczniów po podstawówce.  IV LO zaplanowało 104 miejsca dla absolwentów gimnazjalistów i tyle samo dla tych po podstawówce. W obydwu grupach ogólniak ma nadwyżkę. W pierwszym przypadku o przyjęcie stara się 119 osób, w drugim - 133 osoby.  Bardzo dobrze rekrutacja wygląda w Zespole Szkół Technicznych. O 120 miejsc dla walczy aż 205 absolwentów gimnazjum. Tyle samo szkoła zaplanowała miejsc dla podstawówki. Naukę w tym technikum chcą kontynuować 184 osoby.  Nieźle jest też w Technikum Ekonomicznym, gdzie planowano utworzenie trzech klas w jednym i trzech w drugim roczniku. Na 96 miejsc dla osób po gimnazjum i 176 podań. Jeśli chodzi o podstawówkę - wpłynęły 123 podania. Nadwyżkę ma też Zespół Szkół Gastronomicznych i Hotelarskich. Szkoła zaplanowała 64 miejsca dla gimnazjalistów i tyle samo dla absolwentów podstawówki. O przyjęcie stara się 101 uczniów po gimnazjum i 75 ze szkoły podstawowej.  Z kolei w Zespole Szkół Energetycznych i Transportowych sytuacja wygląda nieciekawie. Planowano przyjąć 144 kandydatów z gimnazjum i tyle samo ze szkoły podstawowej. Tymczasem w przypadku pierwszej grupy chętnych jest 74, a w drugiej 79. Zespół Szkół Budowlanych i Geodezyjnych chciał przyjąć 72 osoby z gimnazjum i tyle samo z podstawówki. Ale naukę chce w tej placówce kontynuować 69 absolwentów gimnazjum i 66 podstawówki.

Niższe progi

Pod koniec ubiegłego tygodnia zapadła decyzja o obniżeniu progów o 10 pkt. I tak, aby dostać się do I LO czy II LO wystarczy mieć 120 pkt., do III LO wystarczy 100 pkt., a do IV LO - 90 pkt. Próg dla technikum Zespół Szkół Ekonomicznych i Mundurowych wynosił pierwotnie 90 punktów, teraz będzie to 80 pkt. W Zespole Szkół Technicznych przyszły technik programista i informatyk muszą zdobyć już tylko 110 pkt. Do klas o kierunkach: grafik komputerowy, mechanik pojazdów samochodowych, mechatronik, elektryk i elektronik można się dostać z wynikiem 90 pkt., a do klasy o profilu mechanicznym – 80 pkt. By dostać się do Zespołu Szkół Budowlanych i Geodezyjnych, trzeba było pierwotnie uzyskać minimum 70 punktów- teraz o 10 mniej. Do Zespołu Szkół Gastronomicznych i Hotelarskich obecnie wystarczy 65 pkt. W Zespole Szkół Energetycznych i Transportowych, idąc do klasy o kierunku logistyka i spedytor trzeba mieć 65 pkt, zaś wybierając kierunki: teleinformatyczny, mechatroniczny, elektryczny i mechanik górnictwa – 55 pkt.

AN

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (2)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu jest jest Grupa Wydawnicza SŁOWO sp. z o.o., ul. Domaniewska 17/19 lok. 133, 02-672 Warszawa.
Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
tw
tw 04.07.2019, 19:48
Ten wpis o ZST to kłamstwo lub co najmniej nierzetelność dziennikarska
an
an 03.07.2019, 16:16
Dziwne, na trudniejsze kierunki niższy próg?

Pozostałe