Barszcz atakuje! | Super Tydzień

  • 30.06.2019, 14:05
  • MP
Barszcz atakuje! | Super Tydzień
Barszcz Sosnowskiego, potocznie określany jako zemsta Stalina, znów pojawił się na terenach zielonych naszego regionu. Choć jest to problem wielu polskich miast i wsi. Roślina rozrasta się w błyskawicznym tempie, a do tego jest bardzo kłopotliwa, ponieważ szkodzi nie tylko innym roślinom, ale przede wszystkim ludziom.

Barszcz Sosnowskiego to roślina, która przypomina przerośnięty koper i mierzy ok. 1,5 metra, chociaż w sprzyjającym klimacie (takim jak nasz) potrafi osiągnąć nawet ponad 3 metry. Kiedy dopiero się rozrasta, łatwo pomylić go z liścieniem barszczu zwyczajnego. Roślina ta jest objęta zakazem rozmnażania, hodowli i sprzedaży na terenie Polski. Występuje w pobliżu cieków wodnych, głównie kanałów i rowów. Pod żadnym pozorem nie należy go dotykać. Szkodliwe działania barszczu powoduje parzący meszek, który dodatkowo nasila się przy wysokich temperaturach i dużej wilgotności. Podrażnia on skórę powodując zapalenia i rany, które trudno się goją. Może również wywołać zapalanie spojówek. W ostatnim czasie na masowy rozrost tej rośliny skarżą się mieszkańcy gminy Sawin i Ruda - Huta, ale zaczyna się on pojawiać na wielu innych terenach zielonych.

Skąd w ogóle wziął się u nas ten roślinny szkodnik? W latach 50-tych sprowadzono go z Kaukazu, ponieważ przeprowadzano nad nim eksperymenty nad ubogaceniem paszy dla bydła. Barszcz Sosnowskiego szybko się rozwijał, ale kiedy okazało się, że nie ma z niego większego pożytku, zaprzestano dalszych prac. Niestety, nie zapobiegło to jego implementacji. Zwłaszcza, że warunki w Polsce są wręcz idealne do jego rozrostu.

 

 

MP

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu jest jest Grupa Wydawnicza SŁOWO sp. z o.o., ul. Domaniewska 17/19 lok. 133, 02-672 Warszawa.
Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe