Szkołę przerobili na targowisko | Super Tydzień

  • 27.06.2019, 10:26 (aktualizacja 27.06.2019, 10:32)
  • GD
Szkołę przerobili na targowisko | Super Tydzień
W Boniewie uroczyście otwarto Centrum Promocji Produktu Lokalnego – Targowiska Gminnego w Fajsławicach "Mój Rynek". Inwestycja powstała, aby promować zdrową, lokalną żywność, a ich producentom i twórcom umożliwić jej sprzedaż.

W Boniewie jeszcze do niedawna funkcjonowała niepubliczna szkoła podstawowa. Gdy pojawiła się szansa  na zagospodarowanie budynku i otoczenia, władze gminy poprzedniej kadencji postanowiły wykorzystać środki unijne na utworzenie targowiska.

Na inaugurację zorganizowano Kiermasz Lokalnych Produktów, podczas którego wielu wystawców i producentów prezentowało swoje wyroby, rękodzieło i usługi. Z kolei koła gospodyń wiejskich promowały produkty spożywcze i przygotowane potrawy i oczywiście swoimi smakołykami częstowały wszystkich zainteresowanych degustacją.

Wstęgę, symbolizującą otwarcie centrum, przecięli: wójt Janusz Pędzisz, Dorota Sawa - prezes Lokalnej Grupy Działania "Krasnystaw PLUS" oraz posłanka Teresa Hałas, starosta Andrzej Leńczuk, przewodniczący rady powiatu Witold Boruczenko, z zastępcami Justyną Przysiężniak i Mirosławem Księżukem, radni powiatowi Ewa Nieścior, Tadeusz Chruściel i Bogusław Domański, burmistrz Robert Kościuk i Monika Brzyszko, dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Krasnymstawie. Następnie ksiądz Andrzej Domański poświęcił budynek i odmówił krótką modlitwę o pomyślność podejmowanych działań w nowo powstałym Centrum Promocji Produktu Lokalnego i targowiska gminnego.

Producentom i wystawcom, których produkty zostały wpisane na listę produktów tradycyjnych, wręczono certyfikaty Marki Lokalnej Krasna Chata. Odbył się także pokaz kulinarny zaprezentowany przez Stowarzyszenie Kucharzy Lubelskich. Barbara Fatyga i Marzena Kafara przygotowały pierogi z truskawkami i musem czereśniowym.

Uroczystość uatrakcyjnili swoimi popisami artystycznymi uczniowie z gminnych szkół. Niemałym zaskoczeniem był występ Magdaleny Furgały, nauczycielki muzyki ze Szkoły Podstawowej w Siedliskach Drugich, która śpiewem zachwyciła publiczność. Na scenie zaprezentowały się także lokalne zespoły śpiewacze: Fajsławianki i Siedliszczanki. Do późnych godzin wieczornych uczestnicy bawili się przy dźwiękach kapeli Cukrowniacy z Siennicy Nadolnej, Kapeli Wujka Romana z Żółkiewki oraz Sentymentalnej Kapeli z Piask Lubelskich.

- Cieszymy się, że mimo upalnej pogody, w uroczystości wzięło udział tak wielu gości, a sam kiermasz cieszył się dużym zainteresowaniem - mówi Aleksandra Granat z działu promocji Urzędu Gminy Fajsławice.

GD

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu jest jest Grupa Wydawnicza SŁOWO sp. z o.o., ul. Domaniewska 17/19 lok. 133, 02-672 Warszawa.
Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe