Grad wymłócił uprawy | Super Tydzień

  • 25.06.2019, 08:33
  • DBEZ
Grad wymłócił uprawy | Super Tydzień
Kule gradu wielkości piłeczek do ping-ponga zniszczyły setki hektarów upraw w gminie Wierzbica. Truskawki zamieniły się w dżem, z drzew spadły zielone owoce wraz z gałęziami. W Syczynie zerwało dach z domu.

W miejscowościach Tarnów, Wygoda, i Wólka Tarnowska, Bakus Wanda i Syczyn po piątkowym gradzie i nawałnicy zniszczone są uprawy zbóż, kukurydzy, rzepaku i pomidorów. Zapomnieć można o zbiorach z przydomowych ogródków, a także dużych plantacji. Na drzewach owocowych też niewiele zostało. Owoce spadały razem z gałęziami. Kwiat lipy został obity.

- To setki hektarów upraw najczęściej nieubezpieczonych od gradu. W poniedziałek udam się do wojewody w tej sprawie. To stan klęski żywiołowej w kilku sołectwach. A nie sprawdziłam jeszcze całej gminy - relacjonowała na gorąco wójt Bożena Deniszczuk.

Po silnych opadach płynąca szybko deszczówka podmyła też drogi. Zniszczone są elewacje budynków. Od gradu pękały nawet szyby w samochodach.

W Syczynie zerwało dach z domu, w którym mieszka rodzina z niepełnosprawnym dzieckiem. Strażacy zabezpieczyli tymczasowo dach. W przypadku dalszych opadów domownicy mogą schronić się w świetlicy wiejskiej. Na szczęście budynek był ubezpieczony.

- W czasie tego kataklizmu rodzina przebywała w domu. Straż i sąsiedzi od pierwszych minut nieśli pomoc. Nikomu nic się nie stało - dodaje wójt.

- W życiu nie widziałem tak intensywnego i dużego gradu, niebo nie wskazywało na taką nawałnicę, nie było wcześniej silnego wiatru czy grzmotów. Momentalnie naszła czarna chmura i zaczął sypać grad. Dopiero wtedy zerwał się porywisty wiatr...U sąsiadów powaliło drzewo, u drugich wybiło okno, na elewacjach widać dziury po uderzeniach, ogrody są w opłakanym stanie, to będzie ciężki okres dla rolników - relacjonuje Rafał Okoń z Wólki Tarnowskiej.

DBEZ

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu jest jest Grupa Wydawnicza SŁOWO sp. z o.o., ul. Domaniewska 17/19 lok. 133, 02-672 Warszawa.
Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe