Dwór już nie na sprzedaż | Super Tydzień

  • 21.06.2019, 10:16
  • GD
Dwór już nie na sprzedaż | Super Tydzień
Choć były plany sprzedaży zespołu parkowo-dworskiego w Wielkopolu, teraz nikt nie chce o tym słyszeć. Jubileusz 600-lecia wsi dowiódł, że miejsce jest idealne do organizacji gminnych imprez plenerowych.

Jubileusz świętowano 9 czerwca. Wcześniej przez trzy tygodnie mieszkańcy wsi, pracownicy urzędu gminy i członkowie Fundacji "Dziedzictwo Wielkopola" starali się doprowadzić cały teren do ładu i na przyjęcie gości. Wśród tych ostatnich byli posłowie Teresa Hałas i Lucjan Cichosz, starostaAndrzej Leńczuk oraz grupa ponad 30 osób z rodu Suchodolskich, tj. dawnych właścicieli Wielkopola. Gościem szczególnym był prof. Jan Ebert, uczestnik powstania warszawskiego.

Wydarzenie rozpoczęło się w plenerze uroczystą mszą świętą w intencji mieszkańców Wielkopola. Później występowały zespoły: Sami Swoi z Rudnika oraz Gorzkowska Kapela Ludowa i młodzież z CSK w Gorzkowie. We dworze do obejrzenia były wystawy rzeźby i malarstwa Doroty Kazimierczuk i Wojciecha Kowalskiego, a na zewnątrz pokazy broni białej i czarnoprochowej grupy rekonstrukcyjnej "Michalec 1864" i militariów z Krasnostawskiego Stowarzyszenia Strzeleckiego PATRON. Imprezę zwieńczyła wieczorna zabawa plenerowa.

W namiotach dookoła dworu prezentowały się m.in. koła gospodyń wiejskich z Piask Szlacheckich, Chorupnika i Bobrowego-Olesina, a także Zespół Kulinarny działający przy CSK w Gorzkowie. Wystawę rękodzieła przygotowało Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Gorzkowskiej. Impreza w zabytkowym parku oraz wśród dwustuletnich lip i jesionów cieszyła się dużą popularnością wśród mieszkańców Wielkopola i przyjezdnych.

- Organizacja jubileuszu dowiodła, że dysponujemy fantastycznym terenem do organizacji gminnych imprez. Zebraliśmy mnóstwo głosów i opinii, jak można jeszcze poprawić walory tego miejsca. Na pewno będziemy chcieli wdrażać te pomysły w życie. Liczymy na pomoc potomków rodu Suchodolskich, którzy zadeklarowali współpracę przy planach rewitalizacji zespołu parkowo-dworskiego w Wielkopolu. Będziemy rozglądali się za funduszami krajowymi i europejskimi, bez których tego celu na pewno nie uda się nam zrealizować - mówi Piotr Cichosz, zastępca wójta Gorzkowa.

GD

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu jest jest Grupa Wydawnicza SŁOWO sp. z o.o., ul. Domaniewska 17/19 lok. 133, 02-672 Warszawa.
Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe