Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama Reklama MAREX

Rekonsekracja kościoła w imieniny Hanny | Super Tydzień

Msza święta, koncerty, wystawa prac malarskich oraz zabawa do późnej nocy. Tak zapowiadają się uroczystości związane z rekonsekracją kościoła w Hannie. Świątynia ma być ponownie poświęcona, bo przeszła generalny remont, który kosztował prawie 10 mln zł. Ta religijna uroczystość została połączona z imieninami Hanny.
Rekonsekracja kościoła w imieniny Hanny | Super Tydzień

Obchody odbędą się w sobotę, 29 czerwca. Rozpoczną się w południe wystawą prac malarskich prof. Stanisława Baja, honorowego obywatela gminy Hanna. Na godzinę 14 zaplanowano koncert "Ważnych piosenek" w wykonaniu zespołu Raz Dwa trzy. Dwie godziny później rozpocznie się msza święta rekonsekracyjna. Ponownego poświęcenia kościoła dokona biskup siedlecki Kazimierz Gurda. Na godz. 18 zaplanowano koncert Teatru Piosenki Młyn z Hrubieszowa, natomiast o godz. 19 na scenie pojawi się Szalom Chełm. Wydarzenie zwieńczy zabawa taneczna (godz. 20.30).

Obchody religijne zostały połączone z imieninami Hanny, które zwykle odbywały się w lipcu. Jednak, żeby nie organizować dwóch imprez, tylko jedną a konkretną, wójt zdecydowała o ich połączeniu.

Kościół jest konstrukcji drewnianej. Powstał w XVIII wieku. Wymagał kapitalnego remontu, był w tak złym stanie, że przechylił się w stronę parku. Najpierw został podniesiony i wypoziomowany. Potem podbudowano i wzmocniono fundamenty, aby ponownie osadzić na nich drewnianą konstrukcję. Wymieniono dach, strop oraz instalacje elektryczną. Zamontowano ogrzewanie. Pracom konserwatorskim poddano ołtarz, obrazy i tzw. polichromie na płótnie. Nad wszystkim czuwali konserwatorzy zabytków.

Ponadto zagospodarowano teren wokół kościoła i opracowano ekspozycję zatytułowaną "Kościół parafialny w Hannie w kontekście wielu religii i kultur historycznie współistniejących na przykładzie pięciu różnych obiektów sakralnych z pobliskiego terenu. Są to wystawy przedstawiające sanktuarium Matki Bożej Kodeńskiej w Kodniu, cerkiew unicką pw. św. Nikity w Kostomłotach, monaster św. Onufrego w Jabłecznej, Wielką Synagogę we Włodawie oraz meczet w Kruszynianach. Oprócz kościoła odremontowano zabytkową dzwonnicę i przeprowadzono rekonstrukcję jej historycznego zwieńczenia.

Remont kościoła w Hannie był chyba najdroższym zadaniem, jakie gmina wykonała w swojej historii. Kosztowało około 10 mln zł. Zdecydowanie taniej byłoby wyburzyć stary kościół i wybudować nowy. Jednak świątynia straciłaby status zabytku, który zwiedzają co roku tysiące turystów.

- Zadanie było bardzo trudne, ale warto było podjąć się jego realizacji, bo takiego zabytku nie ma nikt. Na remoncie kościoła zyskała nie tylko Hanna, ale cały region – mówi wójt Grażyna Kowalik.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklamabaner reklamowy
Reklamabaner reklamowy
KOMENTARZE
Autor komentarza: WesołyTreść komentarza: To co oferuje Szfranek nie jest jakaś rewelacją dla gminy. Niestety ale jest to jedyna szansa aby ten zalew w końcu zaczął przynosić jakieś zyski. Budowa zalewu była czystą głupotą w zasadzie pod każdym względem. Zalew w sawinie nigdy nie stanie się atrakcją turystyczną . A). Powodów jest 4 ( nie własciwa lokalizacja , niewłaściwe podłoże , zapaść demograficzna , w promieniu 30 km znajdują się inne dużo ładniejsze zbiorniki i jeziora mające zdecydowanie większy potencjał turystyczny) B). Zalew nie spełania roli zbiornika retencyjnego . Co on ma nawadniać ? Jest położony w takim miejscu że w przypadku suszy nie ma możliwości spiętrzenia wody aby nawodnić okoliczne pola . C), Wbrew propagandzie głoszonej przez osoby bez intelektu ZALEW NIE MA SZANS ABY STAĆ SIĘ MOTOREM ROZWOJU DLA SAWINA . Na chwilę obecną zalew przynosi jedynie straty. Koło wędkarskie które operyje na tym zalewie przynosi jedynie drobne kwoty potrzebne na utrzymanie infrastruktury oraz zapewnia wykonywanie prac porzadkowych. Straty jakie przynosi zalew to nie tylko zadłużenie wobec wykonawcy oraz banków które wykupiły dług w formie obligacji . To także straty wynikające z utraconego dochodu.Data dodania komentarza: 24.04.2024, 23:40Źródło komentarza: Gm. Sawin. Marzy o uzdrowisku. Prosi radnych o ziemięAutor komentarza: WesołyTreść komentarza: Trzeba otwierać okna szeroko aby poczuć prawdziwą wieś. Tego telewizornia nie przekaże :DData dodania komentarza: 24.04.2024, 23:15Źródło komentarza: Gm. Sawin. Marzy o uzdrowisku. Prosi radnych o ziemięAutor komentarza: wszyscy wonTreść komentarza: skoro taki ... ... jak motyka został wiceministremData dodania komentarza: 24.04.2024, 21:15Źródło komentarza: Komu od lipca dołożą do rachunków za prąd? Znamy limity zarobkówAutor komentarza: loloTreść komentarza: zakaz wyprzedzania na przejściu to dla nich obce pojęcie tak samo jak poprawne używanie kierunkowskazówData dodania komentarza: 24.04.2024, 21:13Źródło komentarza: Chełm. On nie ustąpił, ona jechała za blisko. Posypały się mandatyAutor komentarza: anonimTreść komentarza: tak to jest jak młodzi nieopowiedzialni ludzie , wsiadają do maszyny której mocy i potencjału nie potrafią zrozumiećData dodania komentarza: 24.04.2024, 21:04Źródło komentarza: Krasnystaw. Zderzenie dwóch aut na Rejowieckiej. Kierowca mazdy wymusił pierwszeństwo
Reklama
Reklama
Reklama
News will be here
Reklama