10 lat czekania na chodnik | Super Tydzień

  • 20.06.2019, 21:55
  • TWA
10 lat czekania na chodnik | Super Tydzień
Wszystko wskazuje na to, że budowa chodnika w Bytyniu zostanie dokończona w przyszłym roku. Zarząd Dróg Wojewódzkich zgodził się na współfinansowanie inwestycji z gminą, a ta wystąpiła już o wydanie warunków technicznych.

O sprawie informowaliśmy kilka tygodni temu. Mieszkańcy Bytynia napisali petycję do wójta. Jasno w niej określili, że już nie proszą, a domagają się wprowadzenia budowy chodnika na listę inwestycji przewidzianych do realizacji w pierwszej kolejności oraz wyodrębnienia pieniędzy na ten cel w budżecie gminy.

- Brak chodnika w północnej części naszej miejscowości to nie tylko niedoróbka, ale realne zagrożenie dla życia mieszkańców. Osoby starsze oraz dzieci, obawiając się o swoje bezpieczeństwo, nie chodzą poboczem drogi, tylko po działkach prywatnych przy ogrodzeniach posesji – przekonywali autorzy pisma.

Okazało się, że nie jest to zadanie gminy, tylko ZDW w Lublinie. Wójt skierował tam petycję, informując jednocześnie, że przed około 10 laty samorząd w ramach współfinansowania zadania wykonał dokumentację budowlaną na cały ponad kilometrowy odcinek. Chodnik został wybudowany jedynie na długości 995 metrów. Płytek brakuje na długości ok. 318 metrów.

- Podzielając zasadność kontynuacji tego zadania, celem poprawy bezpieczeństwa pieszych, pragnę dodać, że z każdym rokiem na tej drodze wzrasta natężenie ruchu. Przybywa także turystów poruszających się trasą rowerową, która częściowo została wyznaczona również na tej drodze – argumentował Łukasik w piśmie wystosowanym do ZDW.

Ponadto wyraził nadzieję, że ZDW dokończy budowę chodnika. Zadeklarował jednak, że tylko w sytuacji, gdy władze drogowe nie znajdą pieniędzy w swoim budżecie, gmina podejmie się wspólnej realizacji zadania. Władze ZDW zadeklarowały, że jeśli gmina uaktualni projekt budowlano-wykonawczy i przed końcem sierpnia złoży stosowny wniosek, to jest szansa, że zadanie zostanie uwzględnione już w przyszłorocznym budżecie drogowców. Wójt Jan Łukasik już wystąpił do ZDW o wydanie warunków technicznych, które są niezbędne do aktualizacji całej dokumentacji.

TWA

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu jest jest Grupa Wydawnicza SŁOWO sp. z o.o., ul. Domaniewska 17/19 lok. 133, 02-672 Warszawa.
Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe