Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama

Bzite kończy 600 lat | Super Tydzień

23 czerwca społeczność Bzitego będzie obchodziła 600-lecie istnienia wsi. Obchody rozpocznie msza święta w kaplicy św. Brata Alberta w Bzitem (godz. 12). Po liturgii nastąpi odsłonięcie i poświęcenie tablicy pamiątkowej. Następnie uczestnicy uroczystości przemaszerują na plac przy dawnej szkole podstawowej, gdzie prelekcję na temat historii wsi wygłosi Krzysztof Kowalczyk.
Bzite kończy 600 lat | Super Tydzień

W programie przewidziano również: quiz historyczny dla publiczności, konkurs kulinarny "Rogal bzicki", koncert chóru Inspirante, przedstawienie "Jak to drzewiej bywało" oraz występy kabaretu "Czarny Salceson" i kapeli folkowej Styrta. Jubileusz zakończy wieczorna biesiada pod chmurką. Obchodom będą towarzyszyły wystawy, kiermasze i prezentacje, dmuchane zamki, malowanie twarzy, twórcy ludowi, mała gastronomia, food trucki, lody i pokaz strażacki.

Patronat honorowy nad obchodami objął prezydent RP Andrzej Duda. Patronat medialny sprawuje Super Tydzień.

Wieś Bzite po raz pierwszy wzmiankowana została w roku 1419 roku. Wówczas to król Władysław Jagiełło w dniu 1 sierpnia na prośbę plebana kościoła krasnostawskiego (tzw. starego kościoła) Jana Suglimy przyłączył do parafii w Krasnymstawie kilkanaście wsi, w tym m.in. Bzite.

Wymienia się tam miejscowość "Bszyscze". Nazwę zapisano w XV wieku również jako Bzistrze, Bsistche, Bsiste. Nazwa pochodzi od słowa "bez". Była to jedna z okolicznych szlacheckich wsi gniazdowych. Z Bzitego wywodziła się rodzina Bzickich herbu Ciołek. Pierwszymi znanymi przedstawicielami rodu byli: Bernard Bzicki - dziedzic Żulina w 1539 roku, Jan Bzicki z Chojna wzmiankowany w 1531 r., Jan Bzicki - dworzanin królewski z 1547 roku oraz Andrzej Bzicki - kasztelan chełmski zmarły w 1567 roku.

Warto odnotować, że 18 czerwca 1927 roku na zaproszenie władz do nowo wybudowanego budynku Spółdzielni Mleczarskiej przybył prezydent Polski Ignacy Mościcki, którego przyjazd był wielkim przeżyciem i wydarzeniem, a zarazem zaszczytem dla tutejszej społeczności. Uczestniczył on w uroczystości poświęcenia sztandaru.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
gość 01.07.2019 16:15
byłem,wino i miód piłem.

miejscowy 25.06.2019 13:41
Jaka metropolia, taki patron honorowy.

Reklama
Reklama
Reklamabaner reklamowy
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: WesołyTreść komentarza: To co oferuje Szfranek nie jest jakaś rewelacją dla gminy. Niestety ale jest to jedyna szansa aby ten zalew w końcu zaczął przynosić jakieś zyski. Budowa zalewu była czystą głupotą w zasadzie pod każdym względem. Zalew w sawinie nigdy nie stanie się atrakcją turystyczną . A). Powodów jest 4 ( nie własciwa lokalizacja , niewłaściwe podłoże , zapaść demograficzna , w promieniu 30 km znajdują się inne dużo ładniejsze zbiorniki i jeziora mające zdecydowanie większy potencjał turystyczny) B). Zalew nie spełania roli zbiornika retencyjnego . Co on ma nawadniać ? Jest położony w takim miejscu że w przypadku suszy nie ma możliwości spiętrzenia wody aby nawodnić okoliczne pola . C), Wbrew propagandzie głoszonej przez osoby bez intelektu ZALEW NIE MA SZANS ABY STAĆ SIĘ MOTOREM ROZWOJU DLA SAWINA . Na chwilę obecną zalew przynosi jedynie straty. Koło wędkarskie które operyje na tym zalewie przynosi jedynie drobne kwoty potrzebne na utrzymanie infrastruktury oraz zapewnia wykonywanie prac porzadkowych. Straty jakie przynosi zalew to nie tylko zadłużenie wobec wykonawcy oraz banków które wykupiły dług w formie obligacji . To także straty wynikające z utraconego dochodu.Data dodania komentarza: 24.04.2024, 23:40Źródło komentarza: Gm. Sawin. Marzy o uzdrowisku. Prosi radnych o ziemięAutor komentarza: WesołyTreść komentarza: Trzeba otwierać okna szeroko aby poczuć prawdziwą wieś. Tego telewizornia nie przekaże :DData dodania komentarza: 24.04.2024, 23:15Źródło komentarza: Gm. Sawin. Marzy o uzdrowisku. Prosi radnych o ziemięAutor komentarza: wszyscy wonTreść komentarza: skoro taki ... ... jak motyka został wiceministremData dodania komentarza: 24.04.2024, 21:15Źródło komentarza: Komu od lipca dołożą do rachunków za prąd? Znamy limity zarobkówAutor komentarza: loloTreść komentarza: zakaz wyprzedzania na przejściu to dla nich obce pojęcie tak samo jak poprawne używanie kierunkowskazówData dodania komentarza: 24.04.2024, 21:13Źródło komentarza: Chełm. On nie ustąpił, ona jechała za blisko. Posypały się mandatyAutor komentarza: anonimTreść komentarza: tak to jest jak młodzi nieopowiedzialni ludzie , wsiadają do maszyny której mocy i potencjału nie potrafią zrozumiećData dodania komentarza: 24.04.2024, 21:04Źródło komentarza: Krasnystaw. Zderzenie dwóch aut na Rejowieckiej. Kierowca mazdy wymusił pierwszeństwo
Reklama
Reklama
Reklama
News will be here
Reklama