Bzite kończy 600 lat | Super Tydzień

  • 20.06.2019, 20:27
  • GD
Bzite kończy 600 lat | Super Tydzień
23 czerwca społeczność Bzitego będzie obchodziła 600-lecie istnienia wsi. Obchody rozpocznie msza święta w kaplicy św. Brata Alberta w Bzitem (godz. 12). Po liturgii nastąpi odsłonięcie i poświęcenie tablicy pamiątkowej. Następnie uczestnicy uroczystości przemaszerują na plac przy dawnej szkole podstawowej, gdzie prelekcję na temat historii wsi wygłosi Krzysztof Kowalczyk.

W programie przewidziano również: quiz historyczny dla publiczności, konkurs kulinarny "Rogal bzicki", koncert chóru Inspirante, przedstawienie "Jak to drzewiej bywało" oraz występy kabaretu "Czarny Salceson" i kapeli folkowej Styrta. Jubileusz zakończy wieczorna biesiada pod chmurką. Obchodom będą towarzyszyły wystawy, kiermasze i prezentacje, dmuchane zamki, malowanie twarzy, twórcy ludowi, mała gastronomia, food trucki, lody i pokaz strażacki.

Patronat honorowy nad obchodami objął prezydent RP Andrzej Duda. Patronat medialny sprawuje Super Tydzień.

Wieś Bzite po raz pierwszy wzmiankowana została w roku 1419 roku. Wówczas to król Władysław Jagiełło w dniu 1 sierpnia na prośbę plebana kościoła krasnostawskiego (tzw. starego kościoła) Jana Suglimy przyłączył do parafii w Krasnymstawie kilkanaście wsi, w tym m.in. Bzite.

Wymienia się tam miejscowość "Bszyscze". Nazwę zapisano w XV wieku również jako Bzistrze, Bsistche, Bsiste. Nazwa pochodzi od słowa "bez". Była to jedna z okolicznych szlacheckich wsi gniazdowych. Z Bzitego wywodziła się rodzina Bzickich herbu Ciołek. Pierwszymi znanymi przedstawicielami rodu byli: Bernard Bzicki - dziedzic Żulina w 1539 roku, Jan Bzicki z Chojna wzmiankowany w 1531 r., Jan Bzicki - dworzanin królewski z 1547 roku oraz Andrzej Bzicki - kasztelan chełmski zmarły w 1567 roku.

Warto odnotować, że 18 czerwca 1927 roku na zaproszenie władz do nowo wybudowanego budynku Spółdzielni Mleczarskiej przybył prezydent Polski Ignacy Mościcki, którego przyjazd był wielkim przeżyciem i wydarzeniem, a zarazem zaszczytem dla tutejszej społeczności. Uczestniczył on w uroczystości poświęcenia sztandaru.

GD

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (2)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu jest jest Grupa Wydawnicza SŁOWO sp. z o.o., ul. Domaniewska 17/19 lok. 133, 02-672 Warszawa.
Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
gość
gość 01.07.2019, 16:15
byłem,wino i miód piłem.
miejscowy
miejscowy 25.06.2019, 13:41
Jaka metropolia, taki patron honorowy.

Pozostałe