Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Emka 3.2024 życzenia
Reklama Bank Spółdzielczy

"Kolorowi" pacjenci w SOR | Super Tydzień

Dyrekcja szpitala zdecydowała się na wprowadzenie w Szpitalnym Oddziale Ratunkowym systemu oznaczania pacjentów kolorowymi opaskami segregacji medycznej. Polega on na przydziale chorych do odpowiedniej grupy, w zależności od ciężkości schorzenia i czasu, w jakim powinni uzyskać pomoc.
"Kolorowi" pacjenci w SOR | Super Tydzień

W SOR Samodzielnego Publicznego Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Chełmie każdego dnia pomoc medyczną uzyskuje kilkadziesiąt osób. Największe nasilenie obserwuje się w weekendy. Im więcej potrzebujących pomocy, tym większe ryzyko, że pacjent, który będzie wymagał pilnej pomocy, utknie w tłumie oczekujących.

- W nowym systemie chodzi o to, by osoby najbardziej potrzebujące otrzymywały ją jak najszybciej – podkreśla Lech Litwin, zastępca dyrektora ds. lecznictwa w chełmskim szpitalu.

Wstępnej selekcji, która polega na analizie stanu zdrowia zgłaszających się na SOR osób, dokonuje 2-osobowy zespół złożony z ratownika medycznego i pielęgniarki. Oznaczają oni pacjentów odpowiednim kolorem opaski. W chełmskim stosuje się cztery kolory: czerwony, żółty, zielony i niebieski.

Czerwona opaska przypisana została pacjentom z poważnym zagrożeniem życia lub zdrowia. Te osoby otrzymują pomoc medyczną w pierwszej kolejności, w trybie pilnym.

Osoby z żółtymi opaskami (ich stan zdrowia wymaga interwencji medycznej, ale opóźnienie nie zagraża ich życiu) przyjmowane są w następnej kolejności, a czas oczekiwania na pomoc lekarza nie przekracza 1,5 godziny. Pacjenci, którzy otrzymują zielone opaski, na świadczenia czekają 4 godziny. Natomiast ci, którzy dostają opaski niebieskie, przyjęci zostają w ciągu 6 godzin. Jeżeli personel zauważy, że w trakcie oczekiwania stan zdrowia pacjenta pogarsza się, karta pacjenta uzupełniana jest o nowe dane i otrzymuje on opaskę kwalifikująca ją do innej grupy.

O tym, co oznacza kolor założonej opaski, pacjenci są informowani przez personel medyczny. Informacje takie pojawiły się też na specjalnych tablicach.

Funkcjonowanie szpitalnego SOR usprawni również nowy sprzęt. Jak zdradziła Radiu Bon Ton Kamila Ćwik, p.o. dyrektora chełmskiego szpitala, placówka czeka na podpisanie umowy z Ministerstwem Zdrowia dotyczącej doposażenia SOR. Mają to być urządzenia, które sprawdzać będą parametry życiowe pacjentów i które określą, jaki statut mu nadać. Obsługa tych urządzeń ma być na tyle prosta, że pacjent sam będzie mógł je sprawdzić.

Nowe rozwiązania w chełmskim SOR obowiązują od kilku dni. Podobne stosuje już wiele szpitali w Polsce. W Europie są on normą.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
gość 11.06.2019 14:45
Teraz po opaski trzeba będzie stać w kolejce

jOLA 10.06.2019 17:45
Słusznie tak powinno być a nie z katarem na SOR.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama