Wydeptali sobie pół chodnika? | Super Tydzień

  • 08.06.2019, 09:59 (aktualizacja 08.06.2019, 10:06)
  • GD
Wydeptali sobie pół chodnika? | Super Tydzień
Wszystko wskazuje na to, że wznowiony protest drogowy w Zażółkwi zaczyna przynosić efekty. Jeszcze w tym roku samorządy gminy i województwa mają sfinansować 900 metrów drogi nr 842.

Gmina Krasnystaw mogła przeznaczyć na przebudowę jedynie 800 tys. zł. Drugie tyle postanowił dołożyć samorząd województwa. Ma to wystarczyć na 900 metrów drogi.

- Decyzja o dalszej przebudowie będzie zależała od samorządu województwa oraz sytuacji finansowej gminy w przyszłym roku - komentuje wójt Edyta Gajowiak-Powroźnik.

Trzy miesiące temu informowaliśmy o liście sołtysa Jerzego Domańskiego do premiera Mateusza Morawieciego z prośbą o wsparcie inwestycji. Z Ministerstwa Infrastruktury otrzymał odpowiedź o możliwości dofinansowania przebudowy drogi wojewódzkiej nr 842 ze środków z rezerwy subwencji ogólnej pozostającej w dyspozycji ministra do spraw finansów. O środki może ubiegać się ustawowy zarządca drogi. Zwrócił się więc z wnioskiem do marszałka województwa o skorzystanie z takiego rozwiązania.

Rzecznik prasowy urzędu marszałkowskiego tłumaczy, że wskazane przez sołtysa Zażółkwi źródło dofinansowania jest każdego roku wykorzystywane przez Zarząd Województwa Lubelskiego. W pierwszej kolejności rozpatrywane są zadania dotyczące budowy lub przebudowy przepraw mostowych, a w przypadku oszczędności także inne zadania.

- W ramach tych środków każde województwo może złożyć jeden wniosek. W roku 2019 złożony został wniosek na rozbudowę mostu przez rzekę Wieprz (w Trawnikach - przyp. red.) łącznie z przebudową odcinka drogi wojewódzkiej nr 838 stanowiącego dojazd do mostu. Z otrzymanych ostatnio informacji wynika, że ewentualne dofinansowanie z rezerwy subwencji ogólnej budżetu państwa na przebudowę mostów będzie niższe niż wnioskowane, a kwota zostanie rozdysponowana w całości - informuje rzecznik Remigiusz Małecki.

Od rzecznika marszałka województwa dowiedzieliśmy się, że kosztorys inwestorski przebudowy 2 km drogi w Zażółkwi opiewa na 6,48 mln zł. W przypadku zachowania pierwotnego planu finansowania inwestycji (30/70), gmina Krasnystaw powinna zabezpieczyć kwotę około 1,94 mln zł, a samorząd województwa lubelskiego pozostałe ok. 4,53 mln zł.

GD

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu jest jest Grupa Wydawnicza SŁOWO sp. z o.o., ul. Domaniewska 17/19 lok. 133, 02-672 Warszawa.
Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe