Krasnystaw i Chełm na trasie kolejowej szprychy | Super Tydzień

  • 07.06.2019, 21:28 (aktualizacja 08.06.2019, 08:17)
  • szer, GD
Krasnystaw i Chełm na trasie kolejowej szprychy | Super Tydzień
"Dziesięć szprych" - tak nazywa się rządowy program, który zakłada stworzenie 10 tras kolejowych, umożliwiających dojazd z większości regionów Polski do Centralnego Portu Komunikacyjnego w czasie nie dłuższym niż 2,5 godziny. Dwie z tych szprych (nr 4 i 5) prowadzić będą do naszego województwa.

Chełm z Warszawą połączony zostanie szprychą nr 5, która biegnie od CPK przez stolicę, Otwock, Lublin i Trawniki do naszego miasta po istniejących już torach. Ma ona swoją odnogę. Jest nią szlak kolejowy z Trawnik przez Krasnystaw, Zamość, Tomaszów Lubelski i Bełżec do granicy z Ukrainą. W tym przypadku linia ta ma zostać zbudowana od podstaw.

- Korzyści z inwestycji kolejowych są oczywiste. Bardzo istotnie usprawni się skomunikowanie z centrum Polski: Lublina, Zamościa i Chełma. Szprycha nr 5 w sposób skokowy poprawi dostępność Lubelszczyzny, czyli jednego z najbardziej wykluczonych transportowo obszarów w Polsce – mówi Mikołaj Wild, pełnomocnik rządu do spraw budowy CPK.

Dzięki inwestycjom, które prowadzą spółki CPK i PKP Polskie Linie Kolejowe ze stolicy do Lublina dojedziemy dwa razy szybciej niż obecnie. Kolej przewiduje, że podróż będzie trwała około 1,5 godziny. Z Chełma do Warszawy niewiele ponad 2 godziny.

Szprycha nr 4 biegnie przez Warszawę, Siedlce, Łuków, Białą Podlaską, Terespol do granicy państwa i opiera się na istniejącej już infrastrukturze. O terminach realizacji inwestycji wiadomo tylko tyle, że do czasu otwarcia Centralnego Portu Komunikacyjnego, a to planowane jest na rok 2027, w całym kraju wybudowanych zostanie 140 kilometrów nowych linii kolejowych, głównie na trasie Warszawa – CPK – Łódź. Pozostałe inwestycje mają powstać do 2040 roku.

szer, GD

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (2)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu jest jest Grupa Wydawnicza SŁOWO sp. z o.o., ul. Domaniewska 17/19 lok. 133, 02-672 Warszawa.
Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Józef
Józef 27.07.2020, 21:14
Słyszałem ze ma być bezpośrednie połączenie kolejowe z Chełma do Bochumima republika czeska lub do Pragi czeskiej
Ja
Ja 08.06.2019, 16:25
BRAWO

Pozostałe