USC do zamknięcia | Super Tydzień

  • 07.06.2019, 09:44
  • AN
USC do zamknięcia | Super Tydzień
Budynek Urzędu Stanu Cywilnego jest w fatalnym stanie. Władze Chełma podjęły decyzję o wyłączeniu go z użytku. Gdzie teraz udzielane będą śluby cywilne? Na razie nie wiadomo.

- Z uwagi na stan budynku jesteśmy zmuszeni przenieść Urząd Stanu Cywilnego do innego lokalu. W tym momencie nie jestem w stanie powiedzieć, gdzie to będzie - poinformował w ubiegły czwartek prezydent Jakub Banaszek. - Lata bez remontu i rewitalizacji tego miejsca doprowadziły do tego, że budynek nie nadaje się do użytkowania i chcemy jak najszybciej go zabezpieczyć.

Pałac się sypie. I to dosłownie. Jak wyjaśnia Banaszek, istnieje zagrożenie, że elementy, które odpadają z budynku, mogą zrobić komuś krzywdę.

- Tego byśmy nie chcieli, dlatego zostanie zamknięty, a USC zmieni lokalizację - zapowiedział prezydent Chełma.

Pałac Kretzschmarów powstawał w latach 1895–1896 według projektu A. Sokołowa. Jego nazwa pochodzi od nazwiska pierwszego właściciela budynku Wilhelma Kretzschmara. Budowa kamienicy była dwuetapowa. W pierwszej fazie inż. Wilhelm Kretzschmar, przedsiębiorca, właściciel fabryki maszyn rolniczych zlecił budowę parterowej willi. Następnie kamienicę wraz z fabryką nabył w 1906 r. Franciszek Gassner. Dobudował piętro i wieżyczkę. Wówczas nieruchomość zyskała secesyjno-eklektyczny styl, który był charakterystyczny dla początków XX wieku. Po II wojnie światowej pałac znalazł się pod zarządem chełmskich władz miejskich, przeszedł kilka remontów. Ostatni prawdopodobnie został przeprowadzony w latach 90. ubiegłego stulecia. Najpierw zlokalizowana była tam poczta, a później USC. Co ciekawe, kamienica jest jednym z dwóch budynków w Chełmie, które otrzymały status pałacu.
 
AN

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (2)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu jest jest Grupa Wydawnicza SŁOWO sp. z o.o., ul. Domaniewska 17/19 lok. 133, 02-672 Warszawa.
Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Najemca
Najemca 07.06.2019, 21:21
Idę o zakład, że chwilę po wyprowadzce USC, budynek za złotówkę dostanie PWSZ.
wowa
wowa 07.06.2019, 13:57
przed wojną na kopule była kula ale nikt o tym chyba nie pamięta

Pozostałe