Pierwszeństwo dla dwóch kółek | Super Tydzień

  • 01.06.2019, 17:24
  • MP
Pierwszeństwo dla dwóch kółek | Super Tydzień
Od kilku lat istnieje przepis, dający rowerzystom pierwszeństwo przed kierowcą w wyjątkowych sytuacjach. Problem w tym, że wie o nim ledwie garstka uczestników ruchu. Tymczasem skręcający w prawo kierowca ma obowiązek ustąpić pierwszeństwa rowerzyście, który wyprzedza go z prawej strony.

Zgodnie z art. 24 pkt 12 Prawa o ruchu drogowym rowerzysta ma prawo wyprzedzić "inne niż rower powoli jadące pojazdy z prawej ich strony". Przepis przepisem, ale jego respektowanie należy do rzadkości, zwłaszcza przez długoletnich kierowców. Kłopotliwe jest także rozumienie pojęcia "powoli jadące pojazdy" i przełożenie tego na praktykę na drodze, zwłaszcza na skrzyżowaniach. Na szczęście jest również kolejny przepis, mówiący jaśniej, jak należy się zachować. Według art. 27 pkt 1a także Prawa o ruchu drogowym: "Kierujący pojazdem, który skręca w drogę poprzeczną, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa rowerzyście jadącemu na wprost po jezdni, pasie ruchu dla rowerów, drodze dla rowerów lub innej części drogi, którą zamierza opuścić".

W mentalności kierowców od zawsze istnieje przeświadczenie, że samo włączenie kierunkowskazu upoważnia go do manewru przed jadącym za nim rowerzystą. Tymczasem, kierunkowskaz nie uprawnia do skrętu, jedynie jego zasygnalizowaniem, a na drodze każdego uczestnika obowiązują takie same zasady. Bez względu na to, czy porusza się na dwóch czy na czterech kołach. Niestety, tylko w zeszłym roku na polskich drogach rowerzyści brali udział w ponad 1700 zdarzeniach i aż w 130 zginęli na miejscu.

Oczywiście, w takich sytuacjach obowiązki ciążą nie tylko na kierowcy samochodu, ale także na uprzywilejowanym cykliście. Jak każdy uczestnik ruchu musi zachować szczególną ostrożność, a także obserwować, czy jadący za nim nie rozpoczął wyprzedzania, a jadący przed nim nie sygnalizuje manewru. Dla własnego bezpieczeństwa rowerzyści powinni zwalniać, jadąc za kierowcą skręcającym w prawo. Szansa, że ustąpi nam pierwszeństwa, jest bardzo mała, co pokazują również statystyki zdarzeń z udziałem cyklistów. Walka o pierwszeństwo "na siłę" może źle się skończyć.

MP

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu jest jest Grupa Wydawnicza SŁOWO sp. z o.o., ul. Domaniewska 17/19 lok. 133, 02-672 Warszawa.
Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
miejscowy
miejscowy 07.06.2019, 07:51
Jak łatwo zagmatwać proste zasady zapisane w kodeksie drogowym. Kierowco uważaj na rowerzystę wyprzedzającego z prawej, motocyklistę przekraczającego podwójną ciągłą i jadącego pod prąd, pieszego w kapturku zapatrzonego w telefon i włażącego na przejście. Ciekawe jakie jeszcze debilizmy wymyśli miłościwie panująca nam władza.

Pozostałe