Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama Bank Spółdzielczy

Ranga miasta wzrośnie, bezrobocie spadnie? | Super Tydzień

W Chełmie, w ramach Sieci Badawczej Łukasiewicz, powstanie oddział Instytutu Elektrotechniki. To, zdaniem prezydenta Jakuba Banaszka, szansa na nowe miejsca pracy dla mieszkańców i prestiż dla miasta.
Ranga miasta wzrośnie, bezrobocie spadnie? | Super Tydzień
Sieć Badawcza Łukasiewicz powstała 1 kwietnia 2019 roku. Jej głównym zadaniem jest prowadzenie badań o kluczowym znaczeniu i komercjalizacja ich wyników. W skład sieci wchodzi 38 instytutów badawczych, w których zatrudnionych jest niemal 8 tysięcy pracowników, w tym 1500 wykwalifikowanych ekspertów. Instytuty zlokalizowane są w 11 miastach m.in. Warszawie, Krakowie, Katowicach, Radomiu, Poznaniu Toruniu, Puławach.  Posiadają one kilkaset specjalistycznych laboratoriów badawczych.

 Sieć badawcza to efektywne zaplecze technologiczne i intelektualne administracji publicznej, ale przede wszystkim realny pomost między nauką a gospodarką. Jego powstanie, jak zapewnia zarząd, pozytywnie wpłynie na działalność mikro-, średnich i małych przedsiębiorstw, które zyskają łatwiejszy dostęp do wyników badań naukowych i know-how, dzięki czemu będą mogły szybciej się rozwijać.

W Chełmie powstanie oddział Instytutu Elektrotechniki, którego siedziba główna znajduje się w Warszawie.

- Łukasiewicz dysponuje, wartym miliardy złotych, najnowocześniejszym w kraju zapleczem badawczym, którego budowa przekracza możliwości finansowe większości firm. Zatrudnia kadry, którymi na co dzień nie dysponuje znacząca część krajowego biznesu. Łukasiewicz otwiera się na współpracę z tymi, dla których czas to pieniądz i dla których budowa własnych ośrodków badawczych jest nierealna lub nieopłacalna - czytamy na stronie warszawskiego instytutu.

Zadania będą wykonywane we współpracy z Państwową Wyższą Szkołą Zawodową w Chełmie. - Oddział Instytutu Elektrotechniki to nie tylko nowe miejsca pracy, ale podnoszenie rangi miasta. Instytut nie jest częścią PWSZ, a jednostką badawczo-naukową nadzorowaną przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego i Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii - wyjaśnia prezydent Jakub Banaszek.

Przed tygodniem do naszego miasta przyjechał dyrektor Instytutu Elektrotechniki Łukasiewicza dr Jacek Szczot. Omówiono plany na przyszłość i poinformowano oficjalnie o współpracy. Jeśli dojdzie ona do skutku, w Chełmie powstanie ok. 50 nowych miejsc pracy. Siedziba oddziału instytutu ma powstać w Chełmie w ciągu najbliższych dwóch lat.

– Ulokowanie instytutu o charakterze badawczo-rozwojowym w Chełmie ma sens i potencjał. Podjęliśmy już szereg konkretnych rozmów z władzami miasta oraz Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Chełmie. Instytut jest otwarty na przyjęcie wszystkich absolwentów elektrotechniki chełmskiej Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej - stwierdził Szczot podczas konferencji prasowej.

W ośrodku badawczym prowadzone mają być m.in. prace badawczo-rozwojowe, produkcja małoseryjna, a także produkcja doświadczalna, np. samochodów elektrycznych.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
gp 05.06.2019 10:43
Jacy naukowcy z PWSZ? Przecież oni tylko licencjatów szkolą?

Sprawiediwy 02.06.2019 07:29
Zwolni Pan 200 a 50 znajdze zatrudnienie w tym z Jak dotychczas Pana koledzy z Hrubieszowa , Gizycka, Bialej Podl., Sieledlec i Warszawy.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama