Pół żartem, pół serio... o miasteczku | Super Tydzień

  • 01.06.2019, 07:11
  • MP
Pół żartem, pół serio... o miasteczku | Super Tydzień
"Rio de Fabrico" - taki tytuł nosi książka wydana przez mieszkankę naszego regionu Małgorzatę Pakosińską. Jak mówi, jest to wydawnictwo inne niż wszystkie, a co więcej - pokazujące niewielkie miasteczko z zupełnie innej perspektywy. Wbrew tytułowi, nie zostało jednoznacznie określone, o które miasto chodzi.

"Rio de Fabrico. Pół żartem, pół serio" to lektura dla ludzi z poczuciem humoru oraz dystansem do siebie i otaczającego świata.

- W książce prezentuję małe miasteczko i jego mieszkańców w sposób subiektywny, czasem czuły, innym razem uszczypliwy i cierpki, a to wszystko przeplatam dowcipem - zdradza Małgorzata Pakosińska.

Autorka podkreśla, że inspiracją do napisania książki było samo życie, które tętni absurdem. Jak mówi, opisała to, co każdy wie i widzi, ale nie każdy ma odwagę nazwać rzeczy po imieniu. Opisane w książce sytuacje oparła na rzeczywistych zdarzeniach. Nie ukrywa, że czasami wystarczyło, że wyszła do sklepu, by po chwili powrócić z "torbą pomysłów" do napisania nowego rozdziału.

- Po równo trzydziestu latach spędzonych w nieco wymarłym, ale fascynującym miasteczku, uznałam, że napiszę o nim książkę. Po pierwsze dlatego, że na to zasłużyło, a po drugie, że jest co opisywać. Już trochę się poznaliśmy i wiemy o sobie więcej, aniżeli niejedno małżeństwo. W każdym razie, w naszej relacji nie ma kłótni. Niejeden czytelnik z pewnością odnajdzie tu, w mniejszym lub większym stopniu, odzwierciedlenie swojego miejsca zamieszkania. Nonsensu bowiem nigdzie nie brakuje - dodaje autorka. - Niezniszczalny wódz, trumna na kółkach, panie z numerkami, "cołaskawy" ksiądz, struś pędziwiatr, Ikar nad głowami, pracowite mrówki... Te tytuły rozdziałów brzmią jak obsada filmu. A to wszystko u nas, w tytułowym Rio.

MP

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu jest jest Grupa Wydawnicza SŁOWO sp. z o.o., ul. Domaniewska 17/19 lok. 133, 02-672 Warszawa.
Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe