Pietruszka po... 20 zł? | Super Tydzień

  • 30.05.2019, 13:55 (aktualizacja 30.05.2019, 14:45)
  • MP
Pietruszka po... 20 zł? | Super Tydzień
Jeśli zaopatrujecie się w warzywa na bazarach i targach, możecie być zszokowani ich cenami. Rolnicy i producenci odczuwają skutki ubiegłorocznej suszy, odbija się ona stopniowo także na cenach warzyw w supermarketach. Są miejsca, gdzie za kilogram krajowej pietruszki zapłacimy nawet 20 zł.

Zaczęło się właśnie od cen pietruszki, która w wielu miejscach w całym kraju podskoczyła do 12 - 16 zł za kilogram. Cena wydawałaby się z kosmosu, ale to właśnie skutek pogody, która w zeszłym roku spowodowała suszę i brak opadów. Pietruszka to warzywo korzenne, które nie znosi dobrze niedoboru wody, więc nie kiełkowała w odpowiedni sposób. To z kolei przełożyło się na niską ilość plonów, a co za tym idzie - gorszą jakość nasion. Stąd też niebotyczne ceny, które - jak spekulują specjaliści rynku - mogą być w najbliższych dniach jeszcze wyższe.

Inne warzywa, niestety, również odczuły skutki suszy, a ich średnie ceny za kilogram poszły w górę nawet kilkukrotnie. Kilka przykładów: cebula - 3,50 zł (rok temu 0,75 zł), buraki - 2,50 zł (rok temu 0,80 zł), szparagi - 15 zł (rok temu 10 zł), marchew - 2,70 zł (rok temu 2 zł), ogórek - 6,50 zł (rok temu 5 zł), ziemniaki - 3 zł (rok temu 1,50 zł)... Przykłady można mnożyć, ceny różnią się od siebie tylko nieznacznie w poszczególnych regionach kraju. Docierają do nas sygnały także od mieszkańców naszych miast, że niektóre liczby przy bazarowych stanowiskach wbiły ich w ziemię.

Wysokie ceny warzyw mogą się utrzymać do jesieni. Wtedy okaże się, jakie plony zostały zebrane w tym roku.

 

MP

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu jest jest Grupa Wydawnicza SŁOWO sp. z o.o., ul. Domaniewska 17/19 lok. 133, 02-672 Warszawa.
Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe