Krasnostawianin burmistrzem w USA | Super Tydzień

  • 29.05.2019, 14:30
  • GD
Krasnostawianin burmistrzem w USA | Super Tydzień
Mający krasnostawskie korzenie Daniel Gołąbek został mianowany na burmistrza Elmwood Park w stanie New Jersey. Tym samym 24-latek został najmłodszym włodarzem w historii tej miejscowości i hrabstwa Bergen. W rodzinnym mieście swoich rodziców wzbudził niemałą sensację. - Krasnystaw jest bliski mojemu sercu - mówi Daniel.

Daniel Gołąbek bardzo ucieszył się i serdecznie podziękował za wiadomość od Super Tygodnia, że informacja o jego nominacji dotarła do Krasnegostawu. Dotychczas był w Elmwood Park przewodniczącym rady miasta. Na burmistrza radni wybrali go 16 maja.

- Wybory do rady Elmwood Park wygrałem w listopadzie 2016 roku. Na radnego zostałem zaprzysiężony dwa miesiące później przez Phila Murphy`ego - byłego amerykańskiego ambasadora w Niemczech i obecnego gubernatora New Jersey. Kadencja naszego samorządu trwa 3 lata. Gdy moja partia zdobyła większość na radzie, zostałem wybrany na przewodniczącego na rok 2018 - opowiada Daniel Gołąbek.

Rada miasta za każdym razem decyduje, kto pełni tę funkcję w danym roku. Na przewodniczącego został ponownie wybrany w 2019 roku. Jak się dowiadujemy, jego poprzednik na stanowisku burmistrza zrezygnował z funkcji 30 kwietnia br.,  bo został oskarżony przez prokuratura o oszustwo wyborcze.

- W takiej sytuacji przewodniczący rady miasta od razu przejmuje funkcję burmistrza. 16 maja rada miasta zdecydowała, że będę ją sprawował do końca bieżącego roku, kiedy kończy się obecna kadencja - dodaje 24-latek.

Jeszcze nie zdecydował, czy będzie kandydował na burmistrza na pełną, 4-letnią kadencję. Jego macierzysta partia wybierze kandydata na to stanowisko dopiero pod koniec czerwca. Jednakże priorytetem jest utrzymanie stanowisk w radzie miasta. Pod uwagę bierze również to, że za rok kończy szkołę prawniczą na Seton Hall University i zamierza pracować w zawodzie.

Daniel Gołąbek nie wyklucza nawiązania kontaktów i współpracy z władzami Krasnegostawu. W Elmwood Park żyje około 22 tys. mieszkańców, którzy są mieszanką narodów. Mieszka tam dużo imigrantów z Polski, Włoch, Macedonii i Indii. Hiszpańska populacja liczy 25 proc. Jego miasto leży 18 km od nowojorskiego Manhattanu, gdzie można dojechać w 15 minut.

Nowo wybrany burmistrz Elmwood Park jest dumny ze swoich polskich korzeni. Jego rodzice przyjechali z Krasnegostawu do USA na 10 dni przed jego narodzinami. Potrafił mówić po polsku, zanim nauczył się jęz. angielskiego. Biegle mówi w naszym języku, gdyż przez niemalże całe swoje dzieciństwo chodził w soboty do polskiej szkoły.

- Krasnystaw odwiedzam prawie co roku. To miasteczko jest bliskie mojemu sercu. Jak byłem młodszy, często spędzałem tu całe wakacje. W tym mieście wychowali się i poznali moi rodzice Piotr i Agnieszka (Ciechan). Moja babcia Róża Gołąbek mieszka na Serbinowie. Byłem na jej urodzinach w październiku. W Polsce na pewno będę w tym roku, ale jeszcze nie wiem, czy w czasie wakacji, czy dopiero na Boże Narodzenie - opowiada Daniel Gołąbek.  

Ojciec młodego burmistrza, Piotr Gołąbek jest dobrze znany swoim rówieśnikom w Krasnymstawie. Przed wyjazdem do Stanów Zjednoczonych był nauczycielem wychowania fizycznego w Szkole Podstawowej nr 5, grał (podobnie jak jego ojciec Roman i brat Andrzej) i był trenerem w Starcie Krasnystaw. W trakcie pobytu w USA nie zapominał o swojej małej ojczyźnie. Między innymi w 2012 roku współorganizował w rodzinnym mieście piłkarski mecz gwiazd, w którym udział wziął znany bokser Tomasz Adamek. Piotr Gołąbek jest obecnie działaczem piłkarskim. W marcu br. został prezesem Związku Polonijnych Klubów Piłkarskich w USA. Miłość do tego sportu zaszczepił w swoim synu Danielu, który od 9 lat sędziuje mecze piłki nożnej.

GD

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu jest jest Grupa Wydawnicza SŁOWO sp. z o.o., ul. Domaniewska 17/19 lok. 133, 02-672 Warszawa.
Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe