Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama baner reklamowy

Szalała wiosenna nawałnica | Super Tydzień

Połamane drzewa, zerwane linie energetyczne i zniszczone dachy - to efekt gwałtownych burz, które w ubiegły poniedziałek szalały w naszym regionie.
Szalała wiosenna nawałnica | Super Tydzień

W zeszłym tygodniu nad powiatem chełmskim przeszły gwałtowne burze z gradem. Silny wiatr wyrządził sporo szkód. Strażacy mieli wieczorem bardzo dużo pracy. Usuwali z dróg i chodników drzewa powalone przez silny wiatr. Zabezpieczali też zerwane dachy z budynków.

Bardzo niebezpiecznie podczas burzy było w gminie Wierzbica. Na ul. Lubelskiej wiatr zerwał dach z garażu. Uszkodzeniu uległo ok. 80 proc. jego powierzchni. Oderwane elementy uszkodziły elewację sąsiedniego domu i spadły na dach innego budynku. Mieszkańcy mówią, że przeszła tamtędy trąba powietrzna. Szalała zaledwie przez ok. 2 minuty, a blachę z dachu przeniosła nawet o 100 metrów dalej.

- Nasza praca polegała na tymczasowym zabezpieczeniu budynku plandekami, tak aby do środka nie dostawała się woda. Zadanie nie należało do najłatwiejszych, ponieważ razem z blachą wiatr zerwał część konstrukcji dachu. Nie było też w budynku bezpośredniego wejścia na dach - relacjonują strażacy z OSP Wierzbica. Na miejscu były również jednostki z JRG 2 Chełm i OSP Busówno.

Podobne zdarzenie miało miejsce w Henrysinie w gminie Chełm. Wiatr zerwał dach z budynku murowanego. Strażacy usunęli naderwane elementy i zabezpieczyli dach folią, którą dostarczył im właściciel.

W Sawinie zdmuchnęło z dachu domu 8 płyt eternitowych. Również tam interweniowali strażacy. Usuwali też powalone drzewa w Chojnie, Wólce Rejowieckiej, Chojnie Nowym, Wierzbicy na ul. Ogrodowej i Dębinie.

Wierzbica podwójnie ucierpiała podczas wiosennych burz. W niedzielę, 19 maja, była tam gwałtowna ulewa. Ok. godz. 18 na ul. Zielonej wezwano na pomoc strażaków, którzy wypompowali wodę z budynku gospodarczego.

Podczas poniedziałkowej wichury uszkodzone zostały też dachy na szkole w Wierzbicy i OSP w Busównie. Zostało to naprawione. W środę okazało się, że wiatr zerwał też elementy poszycia dachów na budynkach świetlic w Syczynie, Chylinie o Olchowcu w gminie Wierzbica. Nikt tego nie zauważył wcześniej. Deszczówka zaczęła zaciekać na ściany i sufity.

Trąba powietrzna nad Bzowem

Jeden z mieszkańców uchwycił na zdjęciu moment, jak w rejonie Bzowca i Władysławina formowała się trąba powietrzna.

- Trąba pojawiła się 23 maja około godz. 17. Zdjęcie zrobione zostało ze wsi Międzylas. Całe szczęście, że nie dotknęła ziemi. Zjawisko trwało do 10 minut, ale o szkodach nic nie wiem - napisał do nas Marek Zdybel.

O formującym się leju w chmurach słyszał od innej osoby sekretarz gminy Stanisław Repeć. - Nie mieliśmy żadnych zgłoszeń o stratach związanych z trąbą powietrzną i pogorszeniem się warunków atmosferycznych...

W związku z nawałnicami i porywistym wiatrem krasnostawscy strażacy nie odnotowali w ubiegłym tygodniu większych szkód na terenie powiatu. Były powalone lub przechylone nad budynkami drzewa, podtopione piwnice i kilka nieznacznie uszkodzonych dachów na budynkach gospodarczych.

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklamabaner reklamowy
Reklamabaner reklamowy
KOMENTARZE
Autor komentarza: Mieszkaniec Dyrekcji DolnejTreść komentarza: Przecież Ceramiczna i Szpitalna były nie tak dawno robione!!!W Chełmie są też inne ulice ,na których czas się zatrzymał w latach 70 czy 80 XX wieku(np.Wołyńska ,Chomentowskiego ,Kilińskiego i wiele innych)Data dodania komentarza: 25.04.2024, 14:20Źródło komentarza: Chełm. Drogowcy zaczęli pracę - są utrudnienia!Autor komentarza: TomcioTreść komentarza: W końcu to ruszyłoData dodania komentarza: 25.04.2024, 13:41Źródło komentarza: Chełm. Drogowcy zaczęli pracę - są utrudnienia!Autor komentarza: WesołyTreść komentarza: To co oferuje Szfranek nie jest jakaś rewelacją dla gminy. Niestety ale jest to jedyna szansa aby ten zalew w końcu zaczął przynosić jakieś zyski. Budowa zalewu była czystą głupotą w zasadzie pod każdym względem. Zalew w sawinie nigdy nie stanie się atrakcją turystyczną . A). Powodów jest 4 ( nie własciwa lokalizacja , niewłaściwe podłoże , zapaść demograficzna , w promieniu 30 km znajdują się inne dużo ładniejsze zbiorniki i jeziora mające zdecydowanie większy potencjał turystyczny) B). Zalew nie spełania roli zbiornika retencyjnego . Co on ma nawadniać ? Jest położony w takim miejscu że w przypadku suszy nie ma możliwości spiętrzenia wody aby nawodnić okoliczne pola . C), Wbrew propagandzie głoszonej przez osoby bez intelektu ZALEW NIE MA SZANS ABY STAĆ SIĘ MOTOREM ROZWOJU DLA SAWINA . Na chwilę obecną zalew przynosi jedynie straty. Koło wędkarskie które operyje na tym zalewie przynosi jedynie drobne kwoty potrzebne na utrzymanie infrastruktury oraz zapewnia wykonywanie prac porzadkowych. Straty jakie przynosi zalew to nie tylko zadłużenie wobec wykonawcy oraz banków które wykupiły dług w formie obligacji . To także straty wynikające z utraconego dochodu.Data dodania komentarza: 24.04.2024, 23:40Źródło komentarza: Gm. Sawin. Marzy o uzdrowisku. Prosi radnych o ziemięAutor komentarza: WesołyTreść komentarza: Trzeba otwierać okna szeroko aby poczuć prawdziwą wieś. Tego telewizornia nie przekaże :DData dodania komentarza: 24.04.2024, 23:15Źródło komentarza: Gm. Sawin. Marzy o uzdrowisku. Prosi radnych o ziemięAutor komentarza: wszyscy wonTreść komentarza: skoro taki ... ... jak motyka został wiceministremData dodania komentarza: 24.04.2024, 21:15Źródło komentarza: Komu od lipca dołożą do rachunków za prąd? Znamy limity zarobków
Reklama
News will be here
Reklama
Reklama
News will be here
Reklama