500+ na każde dziecko - to już pewne | Super Tydzień

  • 25.05.2019, 08:39 (aktualizacja 25.05.2019, 09:30)
  • oprac. MP
500+ na każde dziecko - to już pewne | Super Tydzień
Od 1 lipca bieżącego roku, świadczenie 500+ obejmie WSZYSTKIE dzieci poniżej 18. roku życia, bez względu na dochód w rodzinie. Obecnie z funduszy tych korzysta blisko 7 000 000 Polaków, po zmianie beneficjentów będzie... dwa razy więcej. Nabór wniosków online zacznie się w lipcu, zaś drogą tradycją w sierpniu.

Nowy wzór wniosku na świadczenie 500+ został już opublikowany przez Ministerstwo Rodziny i Pracy, nie ma już 9-ciu, a tylko 4 strony. Będzie obowiązywał od 1 lipca, a rodzice będę mieli czas na jego złożenie do 30 września 2019 r. Jeśli wniosek zostanie złożony po tym terminie, świadczenie będzie przysługiwać rodzinie od miesiąca złożenia wniosku.

Rodzice, korzystający do 30 września b.r. ze świadczenia na drugie i kolejne dziecko, od lipca będą składać jeden wspólny wniosek. Dzięki temu już od 1 lipca otrzymają fundusze już także na pierwsze dziecko, zaś od 1 października na wszystkie pozostałe (na które świadczenie są już przyznane do 30 września b.r.). Jako, że kryterium dochodowe odchodzi do lamusa, rodzice nie będą już musieli dokumentować swojej sytuacji materialnej. Co więcej, od lipca świadczenie nie będzie uzależnione od ustalenia wysokości alimentów, a ministerstwo zapewnia dodatkowo, że wypłata pieniędzy będzie odbywała się bardzo szybko.

Zmiany obejmą też rodziny, w których dojdzie do sytuacji, że jedno z rodziców umiera, ponieważ wtedy świadczenie zachowuje ciągłość i rodzic, który został sam z dzieckiem lub dziećmi nie traci prawa do korzystania z programu Rodzina 500+. Musi jednak w ciągu 3 miesięcy od śmierci partnera złożyć stosowny wniosek.

Kolejną grupą beneficjentów staną się dzieci umieszczone w instytucjach pełniących funkcję pieczy zastępczej. Obecnie ten przepis obejmuje rodziny zastępcze, rodzinne domy dziecka i placówki opiekuńczo - wychowawcze typu rodzinnego. Od 1 lipca do tego składu dołączą pozostałe placówki opiekuńczo - wychowawcze, regionalne placówki opiekuńczo - terapeutyczne, interwencyjne ośrodki preadopcyjne i domy pomocy społecznej. Oznacza to blisko 14 000 nowych dzieci objętych 500+.

A co ze świeżo upieczonymi rodzicami? Od 1 lipca będą mieli nie miesiąc, ale aż 3 miesiące na złożenie wniosku o świadczenie 500+.

(źródło: www.tvn24bis.pl)

 

 

 

oprac. MP

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (2)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu jest jest Grupa Wydawnicza SŁOWO sp. z o.o., ul. Domaniewska 17/19 lok. 133, 02-672 Warszawa.
Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
robol
robol 27.05.2019, 09:11
do roboty a nie liczyć na kasę od PISu!!!!!!!!!!!!!!!!!!! nikt uczciwie pracujących nie pytał czy chcemy utrzymywać darmozjadów!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
gość
gość 26.05.2019, 19:48
niewątpliwie to wpłynie na rozwój mas niepracujących, bo po co w tej pracować...

Pozostałe