Rewitalizacji starówki nie będzie | Super Tydzień

  • 20.05.2019, 08:24
  • AN
Rewitalizacji starówki nie będzie | Super Tydzień
Umowa na dofinansowanie rewitalizacji placu Łuczkowskiego w Chełmie była podpisana jeszcze w lutym. Niestety inwestycja nie będzie realizowana. Miasto nie ma pieniędzy na wkład własny, który znacznie przewyższa dotację.

Aby odnowić starówkę, samorząd potrzebuje 4 mln zł. Dofinansowanie, które udało się pozyskać do projektu, to zaledwie 1 mln 200 tys. zł. Pieniądze miały pochodzić z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego. I tu tkwi cały problem. Samorządu nie stać bowiem na dołożenie z własnego budżetu prawie 3 mln zł.

Projekt rewitalizacji starówki przygotowany został jeszcze w poprzedniej kadencji samorządu. Szkoda, że urzędnicy nie ubiegali się o wyższe dofinansowanie, choć mieli do tego prawo. Wysokie koszty po stronie miasta przeważyły szalę.

- Jesteśmy zmuszeni zrezygnować z tej dotacji. Jednak nie rezygnujemy z rewitalizacji. Będziemy starali się pozyskać wyższe dofinansowanie - zapewnia prezydent Banaszek.

W związku z projektem na rewitalizację pl. Łuczkowskiego miasto wypowiedziało umowę dzierżawy placu właścicielom kiosku w pobliżu naszej redakcji. Budynek został rozebrany, ponieważ jednym z elementów rewitalizacji miała być modernizacja dawnego wejścia do podziemi kredowych. Właściciele kiosku dostali wypowiedzenie z końcem marca. Musieli zamknąć biznes i rozebrać kiosk, w którym przez lata sprzedawali m.in. prasę. Żadnej innej lokalizacji od miasta nie otrzymali. Przedsiębiorcy dostosowali się do zaleceń ratusza, a teraz okazuje się, że realizacja projektu na razie w ogóle nie dojdzie do skutku.

W ramach tego zadania miał powstać nowy budynek o znaczeniu kulturalno-oświatowym z wejściem do podziemi kredowych. Udostępnione miały być także piwnice ratusza i kamienicy Węglińskiego. Z kolei plac w centrum miasta miał zyskać nowe oświetlenie, stacje do ładowania smartfonów oraz stojaki na rowery. 

AN

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (4)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu jest jest Grupa Wydawnicza SŁOWO sp. z o.o., ul. Domaniewska 17/19 lok. 133, 02-672 Warszawa.
Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Chełmianin
Chełmianin 20.05.2019, 19:46
A tyle było zachwytu, klepania się po plecach i prezydent oraz radny Szwed tak się chwalili, a tu lipa.
xyz
xyz 20.05.2019, 19:03
Miały spływać do miasta miliony, a na razie jedyne czym chwali się prezydent to pieniądze dla PWSZ i kolejne porozumienia i listy intencyjne. Szkoda, bo rozbudził nadzieje, a wychodzi jak zwykle.
Joda
Joda 20.05.2019, 18:40
Wyszło jak zawsze
xxl
xxl 20.05.2019, 09:58
NA tym zadupiu to tylko rzepak zasiać,skośić i liczyć mamone.

Pozostałe