Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama

Rzeżucha - królowa żelaza | Super Tydzień

To bomba witaminowa, tania i bardzo prosta w uprawie. Zwykle przypominamy sobie o niej na wiosnę, choć możemy ją mieć w kuchni przez cały rok. Warto wiedzieć, że te drobne, lekko ostre w smaku listeczki mają w sobie wiele witamin i minerałów.
Rzeżucha - królowa żelaza | Super Tydzień

- Posiada ogromne bogactwo soli mineralnych oraz pierwiastków: żelaza i magnezu. Powinna być w jadłospisie kobiet w ciąży i dzieci, a także osób wycieńczonych, z niedoborem żelaza.

- Rzeżucha ma dużo witaminy C. Zawarte w niej przeciwutleniacze chronią DNA naszych komórek przed szkodliwym działaniem wolnych rodników.

- Po rzeżuchę powinni sięgnąć palacze, ponieważ zawiera ona tzw. izotiocyjaniany, które pomagają zapobiegać rakowi płuc.

- Wzmacnia kości dzięki witaminie K. Chroni nasz organizm przed osteoporozą, ponieważ nie pozwala na wypłukiwanie z kości minerałów, m.in. wapnia.

- Rzeżucha jest zielona dzięki naturalnym barwnikom: luteinie i zeaksantynie, chroni nasze oczy, m.in. siatkówkę przed promieniowaniem UV.

- Zawiera sporo witamin z grupy B, beta-karotenu, kwasu foliowego, siarki, potasu, magnezu, wapnia i chromu.

- Korzystnie wpływa na włosy, skórę i paznokcie. Jest doskonała na trądzikową i łojotokową cerę.

- Obniża poziom cukru we krwi, usprawnia procesy przemiany materii, ale uwaga - też wzmacnia apetyt.

- Jest bogatym źródłem łatwo przyswajalnego jodu, poleca się ją osobom z niedoczynnością tarczycy.

Jak ją uprawiać?

Nasionka można posadzić w kiełkownicy lub na zwilżonej wacie czy ligninie. Naczynie z najlepiej ustawić w nasłonecznionym miejscu np. na parapecie. Rzeżuchę trzeba codziennie podlewać. Rośnie około 10 dni. Szybko znika, bo jest smaczna, więc warto wysiewać kilka pojemników w rożnych odstępach czasu.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama