Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama Bank Spółdzielczy

Janusz Mojak - Spółdzielnia Mleczarska Bieluch | Super Tydzień

Statuetka Chełmskiego Niedźwiedzia Biznesu 2018 w kategorii firma średnia przypadła Spółdzielni Mleczarskiej Bieluch. Dodatkowo firma obchodzi w tym roku 90-lecie działalności, za co również została przez nas doceniona. O kondycji rynku, strategii działania oraz zdrowotności mleka rozmawialiśmy z prezesem Januszem Mojakiem.
Janusz Mojak - Spółdzielnia Mleczarska Bieluch | Super Tydzień

Marcin Petruk: Jak ocenia pan aktualny stan rynku mleczarskiego?

Janusz Mojak: Od dwóch lat sytuacja jest dobra, ale nie bardzo dobra. W kraju mamy nadprodukcję na poziomie 30%, co oznacza, że taką ilość produktów musimy eksportować za granicę. To powoduje wzrost cen w kraju i przenosi się na ceny głównego surowca, czyli mleka. W takim przypadku największe korzyści zyskuje ten, kto jest najbliżej konsumenta. W Polsce handel jest zdominowany przez międzynarodowe korporacje, więc rodzimy biznes często przegrywa z gigantami.

Bronimy się tym, że nasze mleko pochodzi z terenów ekologicznych, nieskażonych przemysłem. W produkcji wykorzystujemy także drobnoustroje, które nazywamy szczepionkami. Nadają one mleku smak, aromat i konsystencję. Ponadto, posiadamy nowoczesny park maszynowy, który umożliwia bezpieczną produkcję pod ciągłą kontrolą. Mamy też kwalifikowaną, kompetentną kadrę technologów, techników i inżynierów różnych specjalności. Dzięki temu działamy już 90 lat i z okazji jubileuszu składam serdeczne gratulacje oraz wyrazy wdzięczności wszystkim pracownikom oraz osobom związanym ze spółdzielnią.

MP: Jak Spółdzielnia Mleczarska Bieluch radzi sobie w utrzymywaniu stabilnej pozycji na rynku?

JM: Kierujemy się dewizą, że "Jeśli będziesz robił tylko to, co sprawdziło się w przeszłości, pewnego dnia obudzisz się i zobaczysz, że wszyscy cię wyprzedzili". Nie boimy się odważnych decyzji, bo wiemy, że tylko innowacje są szansą na rozwój. W najbliższych latach planujemy zaś wykorzystać fundusze unijne, aby rozwijać się dalej. Obecnie zamknęliśmy dwa duże projekty technologiczne oraz podpisaliśmy umowę z ARiMR na projekt modernizacji chłodnictwa w oparciu o instalacje ekologiczne.

Kładziemy bardzo duży nacisk na jakość i naturalność naszych produktów. Kluczowym surowcem jest mleko. Trendy się zmieniają, coraz więcej klientów czyta etykiety, poszukując wartości prozdrowotnych. Z myślą o nich, nasza firma wprowadza na rynek nowy produkt, jogurt prebiotyczny. Zapewnia on zdrowie układu trawiennego i dobre samopoczucie. Zawiera aktywny błonnik, inulinę z cykorii, która przyczynia się do prawidłowej pracy jelit. Ma też naturalne składniki, stymulujące wzrost bakterii probiotycznych, korzystnie uzupełnia też mikroflorę, chroniąc nasz organizm.

MP: Czy wśród konsumentów rośnie świadomość tego, jak cenne wartości ma mleko i produkty na nim oparte?

JM: Bez wątpienia rośnie, Polacy wiedzą coraz więcej o korzyściach mleka dla organizmu. Węglowodany z nabiału dostarczają niezbędnej energii dla mózgu i całego organizmu. Białko bogate w związki mineralne zapewnia natomiast uczucie sytości. Mleko posiada też wapń, niezbędny budulec kości, zapewniający prawidłową pracę serca i układu mięśniowego. Te składniki mają także najwyższą bioprzyswajalność w organizmie.

Do 20. roku życia magazynujemy w organizmie 90% wapnia. Dlatego warto zadbać, aby jadłospis młodzieży był bogaty w nabiał. Dorosły człowiek powinien wypijać dwie szklanki mleka dziennie, dzieci zaś 3 - 4. Jeśli ktoś nie przepada za mlekiem, można je zastąpić jogurtem lub kefirem. W 2018 r. spożyliśmy ok. 226 litrów mleka na osobę. 10% z nas zmaga się z nietolerancją laktozy, ale są na szczęście dostępne produkty skierowane i dla nich, czyli mleko i przetwory bezlaktozowe.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklamabaner reklamowy
Reklama
Reklamabaner reklamowy
Reklamabaner reklamowy
KOMENTARZE
Autor komentarza: WesołyTreść komentarza: To co oferuje Szfranek nie jest jakaś rewelacją dla gminy. Niestety ale jest to jedyna szansa aby ten zalew w końcu zaczął przynosić jakieś zyski. Budowa zalewu była czystą głupotą w zasadzie pod każdym względem. Zalew w sawinie nigdy nie stanie się atrakcją turystyczną . A). Powodów jest 4 ( nie własciwa lokalizacja , niewłaściwe podłoże , zapaść demograficzna , w promieniu 30 km znajdują się inne dużo ładniejsze zbiorniki i jeziora mające zdecydowanie większy potencjał turystyczny) B). Zalew nie spełania roli zbiornika retencyjnego . Co on ma nawadniać ? Jest położony w takim miejscu że w przypadku suszy nie ma możliwości spiętrzenia wody aby nawodnić okoliczne pola . C), Wbrew propagandzie głoszonej przez osoby bez intelektu ZALEW NIE MA SZANS ABY STAĆ SIĘ MOTOREM ROZWOJU DLA SAWINA . Na chwilę obecną zalew przynosi jedynie straty. Koło wędkarskie które operyje na tym zalewie przynosi jedynie drobne kwoty potrzebne na utrzymanie infrastruktury oraz zapewnia wykonywanie prac porzadkowych. Straty jakie przynosi zalew to nie tylko zadłużenie wobec wykonawcy oraz banków które wykupiły dług w formie obligacji . To także straty wynikające z utraconego dochodu.Data dodania komentarza: 24.04.2024, 23:40Źródło komentarza: Gm. Sawin. Marzy o uzdrowisku. Prosi radnych o ziemięAutor komentarza: WesołyTreść komentarza: Trzeba otwierać okna szeroko aby poczuć prawdziwą wieś. Tego telewizornia nie przekaże :DData dodania komentarza: 24.04.2024, 23:15Źródło komentarza: Gm. Sawin. Marzy o uzdrowisku. Prosi radnych o ziemięAutor komentarza: wszyscy wonTreść komentarza: skoro taki ... ... jak motyka został wiceministremData dodania komentarza: 24.04.2024, 21:15Źródło komentarza: Komu od lipca dołożą do rachunków za prąd? Znamy limity zarobkówAutor komentarza: loloTreść komentarza: zakaz wyprzedzania na przejściu to dla nich obce pojęcie tak samo jak poprawne używanie kierunkowskazówData dodania komentarza: 24.04.2024, 21:13Źródło komentarza: Chełm. On nie ustąpił, ona jechała za blisko. Posypały się mandatyAutor komentarza: anonimTreść komentarza: tak to jest jak młodzi nieopowiedzialni ludzie , wsiadają do maszyny której mocy i potencjału nie potrafią zrozumiećData dodania komentarza: 24.04.2024, 21:04Źródło komentarza: Krasnystaw. Zderzenie dwóch aut na Rejowieckiej. Kierowca mazdy wymusił pierwszeństwo
Reklama
News will be here
Reklama
Reklama
News will be here
Reklama