Kupujmy nisze, zaraz podrożeją | Super Tydzień

  • 15.05.2019, 07:20
  • AN
Kupujmy nisze, zaraz podrożeją | Super Tydzień
Radni miejscy zdecydowali, że nisze w chełmskim kolumbarium będą droższe o ok. 500 zł. Więcej też trzeba będzie zapłacić za grobowiec. Nie będzie jednak zróżnicowania cen ze względu na lokalizację grobu. Kto pierwszy, ten lepszy.

- Plan w 2018 roku zakładał zysk na poziomie 28 tys. zł. Niestety koszty nas pogrążyły, w tym m.in. utrzymanie kolumbarium - tłumaczył radnym decyzję o podwyżce Tomasz Widowski z Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej. 

Jak się okazuje, utrzymanie kolumbarium pochłania dużo więcej pieniędzy niż na początku sądzono. Standard budowli jest bardzo wysoki, a więc i utrzymanie porządku nieco inne niż na pozostałej części cmentarza.

- Odśnieżać musimy ręcznie, bo alejki są tam wąskie. Granit, z którego wykonane są nisze, wymaga ręcznego czyszczenia przez pracowników. Aby nie było ślisko, musimy używać chlorku magnezu, który jest znacznie droższy od zwykłej soli drogowej - wyliczał Widowski.

Trudno było radnym dyskutować nad podwyżką za nisze, jednak to, że spółka rezygnuje z różnicowania cen ze względu na położenie grobowców, okazało się nie do przyjęcia. Dotychczas groby znajdujące się przy alejce były o 300 zł droższe od tych wewnątrz sektora. Zgodnie z podjętą właśnie uchwałą, wszystkie groby będą w tej samej cenie. Propozycja nie spodobała się m.in. radnemu Piotrowi Malinowskiemu.
- Nie neguję, że ceny na cmentarzu powinny wzrosnąć, jednak jestem za zróżnicowaniem opłat - stwierdził.

Radna Edyta Rożek chciała wiedzieć, na jakiej zasadzie będzie odbywało się teraz wybieranie grobów.

- Tak jak dotychczas, rodzina z pracownikiem cmentarza będzie wybierać grób - wyjaśnił Widowski.

- Czyli kto pierwszy, ten lepszy - podsumowała radna.

Pracownik MPGK tłumaczył, że spółka nie może różnicować cen za grobowce, skoro ich budowa kosztuje tyle samo, bez względu na miejsce. Firma właśnie szykuje się do kolejnego przetargu na wykonawcę, więc jest to dobry moment, aby uporządkować te kwestie.

Radny Malinowski chciał też wiedzieć, czy MPGK podniosło ceny za usługi na cmentarzu. Chodzi np. o wycinkę drzew, czy przeprowadzenie ekshumacji. Okazuje się, że te stawki pozostaną na tym samym poziomie. Powód? Jeśli ceny wzrosną, spółka w ogóle przestanie być konkurencyjna. Tego typu usług nie wykonuje zbyt wiele firm, więc ludzie wolą je zlecić zakładom pogrzebowym. Podwyżka zapewne spowodowałaby, że z tego tytułu nie byłoby żadnych przychodów.
Zgodnie z podjętą uchwałą, za niszę w kolumbarium trzeba będzie zapłacić 3 tys. 240 zł brutto, za grób jednokomorowy 3 tys. 100 zł, za kwaterę dwumiejscową 4 tys. 600 zł, trzymiejscowa kosztować ma 5 tys. 800 zł, a z czterema miejscami 9 tys. 200 zł.

Uchwała o nowych stawkach na cmentarzu komunalnym została podjęta, jednak cztery osoby wstrzymały się od głosu, a dwie - Piotr Malinowski i Mariusz Kowalczuk zagłosowały przeciw.

Uchwała wejdzie w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Lubelskiego. Kto w najbliższym czasie zdecyduje się na zakup grobowca lub niszy, zapłaci jeszcze według starego cennika.

 

 
AN
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu jest jest Grupa Wydawnicza SŁOWO sp. z o.o., ul. Domaniewska 17/19 lok. 133, 02-672 Warszawa.
Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
ano
ano 15.05.2019, 09:40
kolumbarium jest a spalarni niema ...

Pozostałe