Nerki z OIOM-u uratowały dwa życia | Super Tydzień

  • 14.05.2019, 11:56
  • AN
Nerki z OIOM-u uratowały dwa życia | Super Tydzień
Dwie nerki pobrane od pacjentów z oddziału intensywnej opieki medycznej chełmskiego szpitala przeznaczono do przeszczepu. Operację wykonał w Lublinie zespół chirurgów z Kliniki Chirurgii Ogólnej, Transplantacyjnej i Leczenia Żywieniowego szpitala uniwersyteckiego.

- Współpraca naszego oddziału anestezjologii i intensywnej terapii z oddziałem transplantologii, dzięki zaangażowaniu kierownika lek. Janusz Błazuckiego, układa się bardzo dobrze - wyjaśnia Lech Litwin, zastępca dyrektora ds. lecznictwa Samodzielnego Publicznego Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Chełmie. - W ostatnim czasie udało się przeprowadzić te dwie transplantacje.

Nerki zostały pobrane od pacjentów z naszego OIOM-u. Pierwszą otrzymała 61-letnia pacjentka z Poznania, drugą 69-latka z Olsztyna. Wszystko wskazuje na to, że obydwa przeszczepy się udały. Pacjentki czują się bardzo dobrze.

W kwietniu na krajowej liście oczekujących na przeszczepienie narządu było 1983 pacjentów. Na transplantację nerki czeka 1207 osób, nerki i trzustki - 35 osób, trzustki -13, nerki i wątroby - 2, wątroby -144 osoby. Ponadto na nowe serce oczekuje 460 pacjentów, na przeszczep płuca - 113 osób.

Niektóre narządy (nerka, segment wątroby) lub tkanki (szpik kostny) można pobierać od osób żywych pod warunkiem, że dawca wyrazi na to zgodę, a jego życie nie będzie narażone na niebezpieczeństwo. Jednak większość narządów i tkanek do przeszczepienia pobiera się ze zwłok osób, które za życia nie wyraziły sprzeciwu na pobranie. Nerki, serce, płuca, wątrobę, trzustkę, jelito i rogówkę można pobrać od osoby zmarłej, kiedy zostały już wyczerpane wszystkie możliwości jej leczenia i u której stwierdzono komisyjnie śmierć mózgową.

AN
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu jest jest Grupa Wydawnicza SŁOWO sp. z o.o., ul. Domaniewska 17/19 lok. 133, 02-672 Warszawa.
Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe