Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama baner reklamowy

Bombowa matura sparaliżowała egzaminy | Super Tydzień

Strajkujący nauczyciel wniósł materiał wybuchowy. 7 maja o godzinie 10 odbędzie się detonacja. Ratujcie się, bo zginą ludzie. To poważna sprawa. Przekonacie się, ale to będzie wasz koniec - e-mail o takiej treści trafił we wtorek do większości szkół w naszym regionie. W środę sterroryzowano w ten sposób kolejne placówki oświatowe przeprowadzające matury.
Bombowa matura sparaliżowała egzaminy | Super Tydzień

W sprawie serii fałszywych alarmów bombowych w szkołach wszczęto śledztwo. Sprawą zajmuje się Prokuratura Okręgowa w Warszawie. Do walki z fałszywymi alarmami powołano specjalny zespół w Komendzie Głównej Policji, który składa się m. in. z policjantów z wydziałów kryminalnych oraz wydziałów do walki z cyberprzestępczością. Głównym zadaniem śledczych będzie ustalenie tożsamości sprawców alarmów. Za akcję, która zorganizowali w całym kraju, grozi im do 8 lat więzienia. Dodatkowo muszą liczyć się z zapłatą potężnych odszkodowań za ewakuacje i zabezpieczenie szkół.

Chełm

Zespół Szkół Budowlanych, Zespół Szkół Ekonomicznych i Mundurowych, I Liceum Ogólnokształcące, Zespół Szkół Energetycznych i Transportowych, Zespół Szkół Gastronomicznych i Hotelarskich i IV Liceum Ogólnokształcące to placówki, w których odbyły się ewakuacje ze względu na komunikat o podłożeniu ładunków wybuchowych. Tylko egzamin z języka polskiego minął maturzystom bez dodatkowego stresu.

Dwa alarmy bombowe przeżyło I LO w Chełmie. Zasada była taka sama jak w innych przypadkach - e-mail o ładunku wybuchowym.

- We wtorek musieliśmy przeprowadzić ewakuację. Wezwaliśmy służby mundurowe, policję, straż pożarną, które przeszukały szkołę. Egzamin rozpoczął się punktualnie o godz. 9 - informuje dyrektor I LO Teresa Kiwińska. - Po zakończeniu egzaminu i przygotowaniu sali na kolejny dzień zaplombowaliśmy drzwi.

W środę na adres mailowy szkoły przyszedł kolejny e-mail. Było na tyle wcześnie, że budynek udało się skontrolować zanim maturzyści przyszli na egzamin.

Pierwszą informację o bombie we wtorek otrzymała szkoła Żak, która wynajmuje pomieszczenia w Zespole Szkół Ekonomicznych i Mundurowych. Konieczna była ewakuacja budynku. Po przeszukaniu pomieszczeń maturzyści rozpoczęli egzamin.

- W związku z tą sytuacją na koniec dnia zaplombowaliśmy sale, w których odbywał się egzamin. W asyście policji uruchomiłam alarm, zamknęłam szkołę i zaplombowałam wszystkie drzwi wejściowe - tłumaczy Edyta Chudoba, dyrektor ZSEiM. - Rano otwieraliśmy budynek razem z policją.

Patrol pilnował budynku przez całą noc. Jednak w środę e-mail o ładunkach wybuchowych był na skrzynce mailowej szkoły już przez godz. 6.

- W wiadomości było napisane, że bomby znajdują się w szatni i toaletach, czyli miejscach, które nie zostały dzień wcześniej zaplombowane. Dlatego policja ponownie sprawdzała budynek - wyjaśnia Chudoba.

"Bombowe e-maile" otrzymały także placówki z powiatu chełmskiego. Jak wynika z informacji przekazanej przez Komendę Miejską Policji były to: Zespół Szkół w Siedliszczu, Zespół Szkół w Dubience i Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Okszowie.

Włodawa

- O godzinie 6 przyjechałem do szkoły, aby odebrać przesyłkę od kuriera z materiałami maturalnymi, ale nic nie wzbudziło moich podejrzeń. Dopiero sekretarka, która przyszła do pracy około godziny 7.30, po uruchomieniu komputera i odczytaniu e-maila, poinformowała mnie o sprawie. Nie wierzyłem w prawdziwość tej informacji, bo dzień wcześniej przed zamknięciem sal wszystkie osobiście skontrolowałem. Procedury są jednak procedurami i musiałem zaalarmować policję. Funkcjonariusze przeszukali pomieszczenia, w których miały odbywać się egzaminy, ale niczego nie znaleźli. Maturę rozpoczęliśmy punktualnie – relacjonuje dyrektor Zespołu Szkół Zawodowych nr 1 i II Liceum Ogólnokształcącego we Włodawie Eugeniusz Omelczuk.

Aby uniknąć podobnej sytuacji, zapowiedział, że przed kolejnymi egzaminami okna oraz drzwi do sal w szkole będą plombowane. - Jeśli plomby nie zostaną naruszone, to będziemy pewni, że w salach egzaminacyjnych nie ma żadnego ładunku wybuchowego. Pozwoli to uniknąć niepotrzebnego zamieszania i zaoszczędzi czas – dodaje.

Pogróżki dotarły również do I Liceum Ogólnokształcącego. Również w tej szkole policjanci nie znaleźli bomby i egzamin dojrzałości rozpoczął się punktualnie.

- Nikt wcześniej nam nie groził, więc nie wiem, kto i dlaczego przysłał nam taką wiadomość – poinformowała z kolei Arlena Krawczuk, dyrektor I LO we Włodawie.

- Jest to zjawisko ogólnopolskie. Policjanci sprawdzają każdą informację i wyjaśniają okoliczności. Za wywołanie fałszywego alarmu bombowego sprawcy grozi odpowiedzialność karna. Kodeks przewiduje za to przestępstwo karę od 6 miesięcy do 8 lat pozbawienia wolności – informuje nadkom. Bożena Szymańska z Komendy Powiatowej Policji we Włodawie.

Krasnystaw

W gronie placówek, w których próbowano zakłócić egzamin dojrzałości, znalazły się m.in. I LO im. Władysława Jagiełły oraz w II LO im. Cypriana Kamila Norwida. Krasnostawskie ogólniaki otrzymały e-maile o podłożeniu ładunków wybuchowych.

W I LO sale zostały przeszukane tuż po godz. 7. Funkcjonariusze nie dostrzegli nic niepokojącego. Wszystko zakończyło się jeszcze przed przybyciem uczniów do szkoły na egzamin dojrzałości.

- Już w długi weekend policjanci informowali nas, że w trakcie matur może dojść do alarmów bombowych. Groźby w e-mailach okazały się jednak fałszywe, a komfort uczniów podczas egzaminu dojrzałości w żaden sposób nie był zagrożony - mówi Edyta Fidecka, dyrektor I LO w Krasnymstawie.

Podobnie było w II LO. O e-mailu z groźbami dyrekcja poinformowała niezwłocznie krasnostawskich policjantów, kuratorium oświaty, Okręgową Komisję Egzaminacyjną w Krakowie i Starostwo Powiatowe w Krasnymstawie.

- Budynek naszego liceum był bezpieczny. Egzamin dojrzałości z matematyki rozpoczął się zgodnie z planem i bez opóźnień - informuje Anna Antyga, dyrektor II LO w Krasnymstawie.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklamabaner reklamowy
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Mieszkaniec Dyrekcji DolnejTreść komentarza: Przecież Ceramiczna i Szpitalna były nie tak dawno robione!!!W Chełmie są też inne ulice ,na których czas się zatrzymał w latach 70 czy 80 XX wieku(np.Wołyńska ,Chomentowskiego ,Kilińskiego i wiele innych)Data dodania komentarza: 25.04.2024, 14:20Źródło komentarza: Chełm. Drogowcy zaczęli pracę - są utrudnienia!Autor komentarza: TomcioTreść komentarza: W końcu to ruszyłoData dodania komentarza: 25.04.2024, 13:41Źródło komentarza: Chełm. Drogowcy zaczęli pracę - są utrudnienia!Autor komentarza: WesołyTreść komentarza: To co oferuje Szfranek nie jest jakaś rewelacją dla gminy. Niestety ale jest to jedyna szansa aby ten zalew w końcu zaczął przynosić jakieś zyski. Budowa zalewu była czystą głupotą w zasadzie pod każdym względem. Zalew w sawinie nigdy nie stanie się atrakcją turystyczną . A). Powodów jest 4 ( nie własciwa lokalizacja , niewłaściwe podłoże , zapaść demograficzna , w promieniu 30 km znajdują się inne dużo ładniejsze zbiorniki i jeziora mające zdecydowanie większy potencjał turystyczny) B). Zalew nie spełania roli zbiornika retencyjnego . Co on ma nawadniać ? Jest położony w takim miejscu że w przypadku suszy nie ma możliwości spiętrzenia wody aby nawodnić okoliczne pola . C), Wbrew propagandzie głoszonej przez osoby bez intelektu ZALEW NIE MA SZANS ABY STAĆ SIĘ MOTOREM ROZWOJU DLA SAWINA . Na chwilę obecną zalew przynosi jedynie straty. Koło wędkarskie które operyje na tym zalewie przynosi jedynie drobne kwoty potrzebne na utrzymanie infrastruktury oraz zapewnia wykonywanie prac porzadkowych. Straty jakie przynosi zalew to nie tylko zadłużenie wobec wykonawcy oraz banków które wykupiły dług w formie obligacji . To także straty wynikające z utraconego dochodu.Data dodania komentarza: 24.04.2024, 23:40Źródło komentarza: Gm. Sawin. Marzy o uzdrowisku. Prosi radnych o ziemięAutor komentarza: WesołyTreść komentarza: Trzeba otwierać okna szeroko aby poczuć prawdziwą wieś. Tego telewizornia nie przekaże :DData dodania komentarza: 24.04.2024, 23:15Źródło komentarza: Gm. Sawin. Marzy o uzdrowisku. Prosi radnych o ziemięAutor komentarza: wszyscy wonTreść komentarza: skoro taki ... ... jak motyka został wiceministremData dodania komentarza: 24.04.2024, 21:15Źródło komentarza: Komu od lipca dołożą do rachunków za prąd? Znamy limity zarobków
Reklama
Reklama
Reklama
News will be here
Reklama