Kultura, ale tylko na wysokim poziomie | Super Tydzień

  • 10.05.2019, 09:50 (aktualizacja 10.05.2019, 14:55)
  • AN
Kultura, ale tylko na wysokim poziomie | Super Tydzień
Krzysztof Zanussi, Cezary Pazura, Rafał Cieszyński, Jerzy Rogalski, Jan Pospieszalski, Magdalena Ogórek, to tylko niektórzy goście tegorocznych szesnastych już Dni Kultury Chrześcijańskiej w Chełmie. Wydarzenie rozpoczyna się 12 maja i potrwa do 9 czerwca.

- Patrząc na duchowe bogactwo proponowanych imprez, trzeba obowiązkowo przyjść i uczestniczyć w Dniach Kultury Chrześcijańskiej, aby choć na chwilę zapomnieć o codziennych troskach. Pokażmy, że Chełm kulturą żyje na co dzień - zachęca Tadeusz Boniecki, wiceprzewodniczący Katolickiego Stowarzyszenia Civitas Christiana w Chełmie.

 Przez lata chełmskie Dni Kultury Chrześcijańskiej odwiedziło wielu znakomitych gości choćby: Janina Ochojska, Krzysztof Kolberger, Anna Seniuk, Cezary Żak, Zbigniew Zamachowski, Jan Englert, Maja Komorowska, Artur Barciś, Olgierd Łukaszewicz, Wojciech Malajkat. Byli też dyplomaci: Ambasador Argentyny w Polsce, Ambasador Gruzji oraz znani dziennikarze, podróżnicy, publicyści, reżyserzy.

- A początki były naprawdę skromne i trudne. W pierwszym roku Tygodnia Kultury Chrześcijańskiej była to jedna wystawa, kilku gości m.in. Maja Komorowska i Krzysztof Zanussi oraz twórcza i aktywna grupa młodych wolontariuszy z chełmskich szkół, którzy dzisiaj już pokończyli studia, wyjechali z Chełma i realizują swoje pasje w różnych zawodach - wspomina Tadeusz Boniecki. - Wówczas wszystkich nas łączyło spojrzenie na wnętrze człowieka. Jego duchowość i wrażliwość prowadząca do Boga. I to zostało na lata.

Zmieniali się ludzie pomagający przy organizacji imprezy, jej uczestnicy, ale idea pozostała taka sama. Od kilku lat w organizację DKCh włącza się również Młodzieżowa Rada Miasta Chełm.

- Nasza impreza edukuje, wskazuje, daje szansę na znalezienie swojej drogi życiowej, ale i integruje wiele różnych środowisk wokół kultury. Takiej kultury, która pobudza ducha do wzrastania, szukania wzorców, a nie działa rujnująco, propagując wyłącznie konsumpcyjny styl życia. Bo kultura to takie lustro naszej duszy- dodaje Boniecki.

Stawiamy tylko na dobre polskie kino

 Dni Kultury Chrześcijańskiej to prezentacje twórczości znakomitych polskich aktorów i reżyserów. Bohaterem tegorocznej retrospektywy będzie mieszkający w Lublinie wybitny aktor Jerzy Rogalski. Kilka filmów z jego udziałem będzie można obejrzeć w sali widowiskowej Chełmskiej Biblioteki Publicznej. W programie przeglądu m.in. projekcje filmów: "Wiosna Panie Sierżancie" reż. Tadeusz Chmielewski oraz "Wołyń" reż. Wojciech Smarzowski.

Na zakończenie prezentacji aktor spotka się z mieszkańcami naszego miasta. Po raz kolejny Chełm odwiedzi także wybitny reżyser Krzysztof Zanussi, który po projekcji swojego najnowszego filmu pt. "Eter" spotka się z miłośnikami kina.

Sakralna prowincja i słowo pisane

Dni Kultury Chrześcijańskiej to także wystawy. W Chełmskiej Bibliotece Publicznej przy ul. Partyzantów gościć będzie wystawa zatytułowana "Prowincja sakralnie", przygotowana przez artystów ze Stowarzyszenia Twórczego Prowincja z Siedliszcza.

 W Chełmskiej Bibliotece Publicznej odbędzie się też spotkanie z publicystką TVP Magdaleną Ogórek, która będzie promowała książkę "Lista Wächtera Generał SS, który ograbił Kraków". Ciekawym punktem programu DKCh będzie także spotkanie z Cezarym Pazurą, zatytułowane "Aktorstwo i Pan Bóg". Będzie ono połączone z promocją książki Pazury pt. "Byłbym zapomniał".

Po raz pierwszy w Chełmie będzie gościł także Rafał Cieszyński, aktor grający rolę policjanta Gibalskiego w serialu "Ojciec Mateusz". Wyjątkowym gościem chełmskich DKCh będzie Jan Pospieszalski, dziennikarz, publicysta, muzyk. W II LO poprowadzi rozmowę o wartościach. Podczas DKCh nie zabraknie też spotkań z podróżnikami i badaczami. O swoich pasjach opowiedzą m.in. Grzegorz Gawlik, badający wulkany oraz Kasia Biernacka, badacz jaskiń, fotograf i animator w Centrum Nauki Kopernik.

Będą też koncerty. Po raz pierwszy w naszym mieście wystąpi Archidiecezjalny Chór Chłopięco-Męski Pueri Cantores Lublinenses z Lublina pod dyrekcją ks. Attila Conti.

 Patronat nad XVI edycją DKCh sprawują: arcybiskup Stanisław Budzik, prezydent Jakub Banaszek, poseł na Sejm RP Grzegorz Raniewicz, starosta Piotr Deniszczuk. Wydarzenie odbywa się także pod naszym patronatem.

AN
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (3)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu jest jest Grupa Wydawnicza SŁOWO sp. z o.o., ul. Domaniewska 17/19 lok. 133, 02-672 Warszawa.
Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Grzegorz
Grzegorz 10.05.2019, 14:46
Chyba od 12 maja
Antypisior
Antypisior 10.05.2019, 12:48
No tak. Znany z reżimowej szczujni Pospieszalski, o Ogórku nie wspomnę. Typowi Polacy i katolicy. Będzie czego posłuchać.
Boniecki Tadeusz
Boniecki Tadeusz 11.05.2019, 17:21
To niech Pan zorganizuje własne Dni Kultury Chrześcijańskiej i zaprosi gosci jakich chce. Najłatwiej to siedzieć przed kompem i krytykowac. Dobór zaproszonych gosci prosze pozostawić Organizatorom DKCh. Nie musi Pan korzystac z naszej oferty. Pozdrawiam z kulturą.

Pozostałe