Serce oddała kulturze i poezji | Super Tydzień

  • 08.05.2019, 11:45
  • GD
Serce oddała kulturze i poezji | Super Tydzień
W ubiegłą sobotę rodzina, znajomi i przyjaciele towarzyszyli w ostatniej drodze zmarłej artystce Marii Gleń. Krasnostawska poetka ludowa i wycinankarka miała 85 lat.

Maria Gleń urodziła się 2 września 1933 roku w Krasnymstawie, gdzie mieszkała przez całe życie. Była autorką wierszy, fraszek, gawęd i bajek dla dzieci. Pracowała w rolnictwie, godząc obowiązki gospodyni, żony i matki z pracą literacka i społeczną.

Od 1960 r. aktywnie pracowała w Klubie Kobiet przy Krasnostawskim Domu Kultury. Pięć lat później była współzałożycielką Klubu Pisarzy Ludowych. W 1968 r. przekształcił się on w Stowarzyszenie Twórców Ludowych. W tym samym roku założyła Klub Twórców Ludowych w Krasnymstawie, którego prezesem była przez 30 lat. Sprawowała również funkcję wiceprzewodniczącej oddziału lubelsko-chełmskiego STL. Należała do grona założycieli audycji Polskiego Radia "Kiermasz Pod Kogutkiem", której była korespondentem przez długie lata.

Maria Gleń była autorką wielu tomików wierszy: Serce oddałam wioskom (1979), Gdzie jaskółcze gniazda (1993), Z poezją przez życie (1994), Słowa jasne jak słońca promienie (2001), W moim ogrodzie (2004), Zostałeś w naszych sercach (2005), Poezja jak krople rosy, (2007), Gawędy. Jak to kiedyś bywało (2008), Bajki (2008), Moje dni to Złota Księga (2009). Jej wiersze znajdują się w 30 antologiach poezji ludowej.

- Maria Gleń była osobą niezwykle utalentowaną. Oprócz poezji wykonywała piękne wycinanki, które wyróżniają się bogactwem wzorów, precyzją i estetyką wykonania. Są to jednobarwne wycinanki wykonane na białym tle, zamknięte w kole lub w kwadracie o motywach zwierzęcych, lub roślinnych. Prace jej były wielokrotnie prezentowane na przeglądach i wystawach, gdzie zdobywała wiele nagród - mówi Damian Kozyrski, dyrektor Krasnostawskiego Domu Kultury.

W jednym z filmów dokumentalnych zrealizowanym w ramach Letniej Szkoły Wycinankarstwa, artystka powiedziała, że wykonała w życiu ponad tysiąc wycinanek. - Ja je wszystkie kocham, bo jak ja je wymyślam, to do każdej daję kawałeczek serca swojego, tak samo, jak do wiersza...

Krasnostawianka otrzymała za swą pracę wiele nagród i odznaczeń oraz ponad sto dyplomów. Dokładnie 20 lat temu została laureatką "Złotych Karpi" - honorowego wyróżnienia za zasługi dla Krasnegostawu. Od kilkunastu lat patronowała Powiatowemu Konkursowi Recytatorskiemu o Grudniowy Laur "Serce oddałam wioskom", który organizowany jest przez Gminnym Centrum Kultury w Siennicy Nadolnej.

GD
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu jest jest Grupa Wydawnicza SŁOWO sp. z o.o., ul. Domaniewska 17/19 lok. 133, 02-672 Warszawa.
Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe