Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama

Urzędnikom pośredniaka grozi bezrobocie | Super Tydzień

- Coraz mniej ludzi bezrobotnych, a jeszcze mniej tych, którzy naprawdę szukają pracy. Jaki jest sens utrzymywania Powiatowego Urzędu Pracy? - pyta radny Andrzej Derlak.
Urzędnikom pośredniaka grozi bezrobocie | Super Tydzień

Pod koniec ubiegłego roku w mieście i powiecie chełmskim było zarejestrowanych w sumie 6 tys. 684 bezrobotnych, w tym w powiecie zaledwie 2 tys. 613. W odniesieniu do roku poprzedniego to o 447 osób mniej.

- 90 procent tych osób nie szuka pracy. Zarejestrowali się, żeby mieć ubezpieczenie i móc bezpłatnie pójść do lekarza - zauważa radny Tomasz Szczepaniak. Jego zdaniem, gdyby wszyscy obywatele naszego kraju mieli zagwarantowane podstawowe ubezpieczenie, okazałoby się, ile osób naprawdę potrzebuje pomocy takich instytucji, jak urząd pracy.

- Po co ten urząd? Czy nie lepiej by było zatrudnić w każdej gminie po jednej osobie, która się zajmie zarejestrowaniem bezrobotnego? - docieka Andrzej Derlak. - W skali kraju utrzymywanie tej instytucji to marnotrawienie pieniędzy - dodaje.

Dyskusję w sprawie urzędu pracy wywołała dyrektor PUP w Chełmie Barbara Gil, która zaprezentowała podczas komisji rady powiatu chełmskiego analizę rynku pracy. W porównaniu do lat poprzednich jest coraz lepiej. Pytanie o sens istnienia urzędu pracy wcale jej nie zaskoczyło. Jak stwierdziła, nawet się do tego przygotowała.

- To pytanie do pracodawców, którzy korzystają z programów, zatrudniając pracowników i do osób, które są zatrudniane. Utrzymywanie urzędu pracy wynika z przepisów, a nawet z konstytucji - odpowiedziała.

Gdyby nie pośrednictwo urzędu pracy, powiat chełmski nie mógłby realizować programu Drogi, w ramach którego sezonowo zatrudnia pracowników do prac związanych z utrzymaniem poboczy. PUP nie tylko rejestruje bezrobotnych, kieruje na staże, ale też ma wiele innych ustawowych zadań, m.in. wypłaca dodatki aktywizacyjne i stypendia.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Podpis 08.05.2019 04:02
Ten twór powinien mieścić się w jakiejś starej stodole a nie w gmachu. Dziś każdy woli szukać pracy na własną rękę a jeżeli może to ucieka w inny rejon Polski albo za granicę. Natomiast jak urzędasy są tacy mądrzy to niech sami idą na staże za około 1000 zł na rękę za 40 godz. w tygodniu, a nie ludzi niemających prawa do zasiłków chcących się utrzymać wysyłają na taką harówę. Za taki staż pracownik powinien dostać równowartość minimalnej krajowej a nie jakąś jej część.

ona 07.05.2019 08:45
nie wypłacać 500+, 300+ i innych + to zobaczycie jak zapełni się korytarz w urzędzie pracy

Aaa 05.05.2019 20:26
Oczywiście, że to nie potrzebna instytucja. Jak ktoś chce pracować, to sam pracy szuka... przecież PUP nikomu pracy "nie daje".

anna 05.05.2019 18:45
To oczywiste że chełmski pośredniak powinien być zlikwidowany. Trzy panie z których każda obsługuje 10 petentów. Kpina z tych którzy pracują na pobory urzedników. Zresztą cały ten "gmach"...wystarczy usiąść w barze na dole by zobaczyć jak "pracuje" to towarzystwo. 40 miniut na posiłek to minimum. Pozamykane pokoje a panie kursują bez celu. Jedyny kto tam ma przewalone i nie ma czasu na kawki to wydział komunikacji.

mieszkanka od zawsze 05.05.2019 11:16
urzad pracy to instytucja z czasow slusznie minionych. sama w sobie nie ma i nie daje pracy w dobie internetu kazdy kto szuka pracy sam sobie poradzi a kasa zostanie na inne wazne sprawy. zlikwidowac jak najszybciej

Chelmianka 04.05.2019 22:25
I bardzo słusznie... Urząd pracy służy tylko urzędnikom tam pracującym.

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
Reklama
Reklama
News will be here
Reklama
Reklama