Kilkaset podpisów przeciwko inwestycji | Super Tydzień

  • 04.05.2019, 11:23
  • AN
Kilkaset podpisów przeciwko inwestycji | Super Tydzień
Mieszkańcy osiedla Rejowiecka nie odpuszczają. W ciągu zaledwie kilku dni udało się im zebrać kilkaset podpisów przeciwko budowie wytwórni mas bitumicznych przy ul. Ceramicznej. Liczą też na pomoc urzędu miasta w zablokowaniu inwestycji.

Dyskusja na temat nowej inwestycji na osiedlu była głównym tematem zebrania, jakie przewodnicząca Danuta Dąbska zorganizowała w ubiegły czwartek. Na spotkaniu pojawiło się sporo mieszkańców zaniepokojonych planami przedsiębiorcy z Ceramicznej. Mieszkający w pobliżu firmy chełmianie obawiają się, że jeśli miasto zezwoli na realizację planów właściciela firmy, ich zdrowie i dobre samopoczucie będą zagrożone.

- To zebranie zorganizowałam na wniosek mieszkańców. Pocztą pantoflową dowiedzieliśmy się, że w pobliżu naszych domów ma powstać wytwórnia mas bitumicznych. Nie mamy nic przeciwko tej inwestycji, niech powstaje, ale w strefie ekonomiczno-przemysłowej, a nie na osiedlu mieszkaniowym - stwierdziła przewodnicząca rady osiedla.

Urzędnicy zapoznali mieszkańców z procedurą, jaka obowiązuje w tego typu przypadkach. Zapewnili, że żadne decyzje w tej sprawie jeszcze nie zapadły oraz że w związku z wątpliwościami mieszkańców, zamierzają wydać postanowienie o udziale społeczeństwa w postępowaniu administracyjnym. To oznacza, że mieszkańcy będą mogli składać swoje uwagi do raportu oddziaływania na środowisko, jaki ma przygotować inwestor. Do każdego wniosku mieszkańca urząd będzie musiał się ustosunkować i wziąć go pod uwagę przy podejmowaniu decyzji. Jak zapewnił przewodniczący rady miasta Longin Bożeński, rada miasta uszanuje wolę mieszkańców.

Rada osiedla ma nadzieję, że nie dojdzie do spotkania mieszkańców z inwestorem, a urzędnicy z ratusza pomogą zablokować powstanie wytwórni. Obecnie ta sama firma na działce przy Ceramicznej prowadzi betoniarnię. Na tę działalność mieszkający w sąsiedztwie również nie patrzą przychylnie. Jak twierdzą, produkcja jest głośna i uciążliwa. Ich zdaniem, usytuowanie tego typu działalności jest niezgodne z prawem i zamierzają tego dowieść. Zgodnie z planem zagospodarowania działalność w tym miejscu może być wprawdzie prowadzona, ale nie może być uciążliwa dla otoczenia. Wytwórnia mas bitumicznych tym bardziej nie będzie spełniała tych wymagań, dlatego mieszkańcy mają nadzieję, że do produkcji w ogóle nie dojdzie.

To nie ostatnie zebranie w tej sprawie. Kiedy przedsiębiorca dostarczy raport środowiskowy, władze miasta ponownie spotkają się z mieszkańcami.

 

AN

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu jest jest Grupa Wydawnicza SŁOWO sp. z o.o., ul. Domaniewska 17/19 lok. 133, 02-672 Warszawa.
Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe