Uwaga na pylące rośliny! | Super Tydzień

  • 03.05.2019, 13:46
  • red
Uwaga na pylące rośliny! | Super Tydzień
Zbliża się trudny czas dla alergików. W maju zaczynają pylić pierwsze trawy, które są główną przyczyną złego samopoczucia uczuleniowców. Zaczyna się katar, zaczerwienienie spojówek i łzawienia. Astmatycy mogą mieć nawet problemy z oddychaniem.

I jak tu cieszyć się wiosną, piękną pogodą, gdy z nosa kapie, oczy swędzą i ciągle czujemy się źle? Jak przetrwać ten trudny okres?

Co nas uczula?

Trawy są najczęstszym alergenem powodującym katar sienny i atopową astmę oskrzelową. Stężenie ich pyłków będzie bardzo wysokie od maja do końca pierwszej dekady lipca. Najwcześniej zaczyna pylić słodka trawa wiosenna.

Dąb pylenie zaczyna pod koniec kwietnia, ale alergeny unoszą się w powietrzu nawet do końca maja. Dąb kwitnie krótko i na szczęście nie powoduje długotrwałych alergii.

Sosna pyli od początku maja do połowy czerwca. Alergie powodują tylko kwiaty męskie.

Szczaw zaczyna pylenie w maju, ale alergeny unoszą się jeszcze przez całe lato, nawet do połowy września. Największe stężenie pyłków szczawiu notuje się na terenach podmiejskich.

Pokrzywa jest jednym z silniejszych wiosennych alergenów. Osoby na nią uczulone odczuwają skutki alergii od maja do października.

Uwaga! Najlepszą porą na spędzanie czasu poza domem dla osób uczulonych na pyłki jest przedpołudnie i noc. Najgorsze pory to poranek i czas między południem a wieczorem, bo w gorącym i suchym powietrzu unosi się najwięcej pyłków.

By nieco załagodzić alergię, sięgnij po środki farmaceutyczne - krople do nosa i oczu. Jeśli zależy ci na pozbyciu się problemu na dłużej, wybierz się do alergologa na badanie i zabieg odczulania.

red
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu jest jest Grupa Wydawnicza SŁOWO sp. z o.o., ul. Domaniewska 17/19 lok. 133, 02-672 Warszawa.
Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Kasia
Kasia 07.05.2019, 12:06
Ja mam taka darmowa aplikację na telefon i poustawiałam sobie alerty na moje alergeny i dostaję info z Apsik na bieżąco jak tylko coś zaczyna pylić .

Pozostałe