Kamienica zniknęła w całości | Super Tydzień

  • 02.05.2019, 12:51
  • GD
Kamienica zniknęła w całości | Super Tydzień
Choć miała być wyburzona tylko częściowo, została zrównana z ziemią. W międzyczasie zmienił się również właściciel działki, który planuje budowę nowej kamienicy.

Na początku stycznia Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego wydał decyzję nakazującą rozbiórkę kamienicy na rogu Jezuickiej i Placu 3 Maja. Miała pozostać ściana, która łączy się z sąsiednią kamienicą oraz części murowane pomieszczeń parterowych i piwnic posiadających stropy.

Choć przewidziane było również pozostawienie ścian frontowych od strony ul. Jezuickiej i Placu 3 Maja do wysokości parteru, ostatecznie zostały one zrównane z ziemią.

- W związku ze zmianą właściciela budynku oraz koniecznością kolejnych uzgodnień z konserwatorem zabytków, przedłużyliśmy termin końca rozbiórki do 15 maja. W trakcie tych prac okazało się, że planowane do pozostawienia elementy konstrukcyjne również grożą zawaleniem. Nie było wiec innego wyjścia niż całościowe rozebranie kamienicy - wyjaśnia Anna Wojtaszek, powiatowy inspektor nadzoru budowlanego w Krasnymstawie.

Obecnie trwają prace związane z zabezpieczeniem ściany sąsiedniej kamienicy oraz piwnic. Zgodnie z zaleceniami konserwatora zabytków teren ten musi być ponownie zabudowany. Jak nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, nowy właściciel ma już w związku z tym jakieś plany.

Rozbiórka budynku ma związek z katastrofą, do jakiej doszło 26 sierpnia ubiegłego roku. Początkowo wydawało się, że w budynku wybuchł pożar. Po przybyciu na miejsce strażaków okazało się, że to nie dym tylko kłęby kurzu po zawaleniu się ściany kominowej.

GD
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu jest jest Grupa Wydawnicza SŁOWO sp. z o.o., ul. Domaniewska 17/19 lok. 133, 02-672 Warszawa.
Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe