Byłeś represjonowany? Należy ci się ta pomoc! | Super Tydzień

  • 20.04.2019, 10:27
  • AN
Byłeś represjonowany? Należy ci się ta pomoc! | Super Tydzień
Zarząd Terenowy Stowarzyszenia Polaków Represjonowanych poszukuje osób, które kwalifikują się do programu bezpośredniej pomocy humanitarnej. W ramach projektu wsparcie może uzyskać ok. 2400 osób.

- Mogą się o nie ubiegać osoby, które są ofiarami represji nazistowskich i wcześniej otrzymywały z Fundacji Polsko-Niemieckie Pojednanie wsparcie finansowe - tłumaczy Bogumiła Brauer, pełniąca obowiązki prezesa zarządu terenowego Stowarzyszenia Polaków Represjonowanych w Chełmie.

Fundacja rozpoczyna właśnie realizację nowego programu bezpośredniej pomocy humanitarnej. Środki na ten cel zostały przekazane przez niemiecką fundację "Pamięć, Odpowiedzialność i Przyszłość", która otrzymała darowiznę od niemieckiej rodziny, pragnącej zachować anonimowość.

- Wolą tej rodziny było, aby pieniądze zostały wykorzystane na rzecz osób poszkodowanych przez Trzecią Rzeszę, żyjących w Europie Środkowej i Wschodniej - wyjaśnia pani Bogumiła.

W ramach programu na pomoc mogą liczyć: więźniowie obozów koncentracyjnych, gett i więzień, robotnicy deportowani do pracy przymusowej i ich dzieci oraz młodociani zmuszani do pracy w miejscu zamieszkania. Pomoc nie obejmuje spadkobierców ofiar represji nazistowskich, w tym współmałżonków.

Warunkiem ubiegania się o przyznanie pomocy jest złożenie wniosku z kompletem aktualnych dokumentów, z których powinien wynikać charakter represji, czas i miejsce wykonywania pracy niewolniczej i przymusowej. Chełmski Zarząd Stowarzyszenia Polaków Represjonowanych przez lata prowadził rejestr osób objętych wsparciem.

Pomoc skierowana jest w pierwszej kolejności do osób znajdujących się w trudnej sytuacji zdrowotnej i materialnej, których dochód nie przekracza 1,5 krotności najniższej emerytury (aktualnie 1650 zł netto) i które dotychczas nie korzystały z innych form pomocy humanitarno-socjalnej i medycznej oferowanej przez FPNP. Wnioski będą rozpatrywane w kolejności wpływu. Do czasu rozpatrzenia fundacja nie będzie udzielać pisemnych odpowiedzi na korespondencję dotyczącą wniosku. Ostateczny termin składania wniosków upływa 30 września tego roku.

Wszelkie informacje można uzyskać pod nr tel. 22 629-73-35 lub w siedzibie fundacji w Warszawie od poniedziałku do piątku w godz. 8.30-16 lub na stronie: www.fpnp.pl oraz drogą mailową [email protected] Szczegółowych informacji udziela także zarząd terenowy w Chełmie, który mieści się przy ul. Partyzantów 40 w siedzibie Chełmskiej Biblioteki Publicznej.

AN
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu jest jest Grupa Wydawnicza SŁOWO sp. z o.o., ul. Domaniewska 17/19 lok. 133, 02-672 Warszawa.
Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe