Piesi bez pierwszeństwa | Super Tydzień

  • 11.04.2019, 14:54
  • MP
Piesi bez pierwszeństwa | Super Tydzień
Pieszy zbliżający się do przejścia dla pieszych, nie będzie miał pierwszeństwa przed nadjeżdżającym samochodem. Polski rząd uznał, że takie rozwiązanie mogłoby spowodować jeszcze większe zagrożenie w ruchu.

Po pięciu latach od propozycji dania pierwszeństwa pieszym, którzy zbliżają się do przejścia, zapadła w końcu decyzja. Zasady pozostały takie jak dotąd, a więc przechodzień ma pierwszeństwo przed samochodem tylko wtedy, kiedy znajduje się już na "zebrze". W innym przypadku jest to wtargnięcie na jezdnię, ponieważ pierwszeństwo ma kierowca.

Głównym założeniem proponowanych zmian była poprawa bezpieczeństwa na drogach i niejako zmuszenie zmotoryzowanych do nieprzekraczania prędkości. Takie przepisy od lat działają w wielu krajach Europy, m.in. w Norwegii, Niemczech, Austrii czy Holandii, gdzie odnotowuje się najniższy odsetek śmiertelnych wypadków. Projekt pierwszeństwa dla pieszych spotkał się jednak ze sceptycznym podejściem Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, które uznało, że taki przywilej mógłby okazać się niebezpieczny. Przepisy bowiem nie uwzględniają drogi hamowania samochodu, szczególnie w trudnych warunkach pogodowych, a tym samym istnieje bardzo duże ryzyko potrącenia osoby na przejściu.

Ten temat wywołał gorącą dyskusję na naszym redakcyjnym Facebooku. Część Waszych wypowiedzi zacytowaliśmy w bieżącym wydaniu Super Tygodnia Chełmskiego. Co sądzicie o pomyśle pierwszeństwa pieszych? Sprawdźcie na naszym fanpage'u:

MP

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu jest jest Grupa Wydawnicza SŁOWO sp. z o.o., ul. Domaniewska 17/19 lok. 133, 02-672 Warszawa.
Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe