Za szybko nie pojedziesz | Super Tydzień

  • 08.04.2019, 09:12
  • MP
Za szybko nie pojedziesz | Super Tydzień
Samochody stają się coraz bardziej inteligentne i coraz bardziej nastawione na maksymalizację bezpieczeństwa. Według nowych przepisów auta produkowane i sprzedawane w Unii Europejskiej będą musiały posiadać system ograniczający prędkość. Tym samym nasz pojazd automatycznie dostosuje ją do tej, jaka obowiązuje na danym odcinku drogi.

To już kolejna innowacja, która ma przyczynić się do poprawy bezpieczeństwa na drogach Unii Europejskiej. System automatycznie ograniczający prędkość będzie obowiązkowy w nowych samochodach produkowanych od 2022 r. w krajach członkowskich. Współpracując z GPS-em oraz systemem rozpoznawania znaków drogowych, będzie redukował naszą prędkość do tej właściwej. Tym samym w terenie zabudowanym nie pojedziemy więcej niż 50 km/h, bo to nowoczesne rozwiązanie skutecznie zablokuje możliwość dodawania gazu. 

Według statystyk europejskiej policji 90 proc. zdarzeń na terenie Unii Europejskiej jest związanych z niewłaściwą prędkością, na jaką pozwala sobie kierowca. Jeśli system wejdzie w życie, będzie nie tylko bezpieczniej, ale również... drożej, ponieważ instalacja takiego "bezpiecznika" jest kosztowna i podnosi cenę pojazdu. Co więcej, to nie jedyna innowacja, jaka ma zredukować liczbę zdarzeń. Również od 2022 r. w każdym nowym samochodzie obowiązkowy ma być system odpowiedzialny za utrzymywanie pasa ruchu. Ten projekt czeka aktualnie na zatwierdzenie przez członków Parlamentu Europejskiego.

MP

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu jest jest Grupa Wydawnicza SŁOWO sp. z o.o., ul. Domaniewska 17/19 lok. 133, 02-672 Warszawa.
Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe