Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama baner reklamowy

Biblioteka do pozazdroszczenia | Super Tydzień

Kończy się już wyposażanie w meble nowej siedziby Gminnej Biblioteki Publicznej w Rudzie-Hucie. Nie będzie to tylko wypożyczalnia. Na trzech kondygnacjach jest wszystko, co potrzebne, by organizować koncerty, odczyty, wystawy i zjazdy turystyczne.
Biblioteka do pozazdroszczenia | Super Tydzień

Byliśmy już w nowej bibliotece po przebudowie. W niczym już nie przypomina dawnej ruiny po nieudanej inwestycji GS-u. Bardzo się też różni pod każdym względem od aktualnej siedziby biblioteki, którą ulokowano w mieszkaniu jednego z bloków w Rudzie-Hucie.

- Prace budowlane zostały zakończone jeszcze jesienią ubiegłego roku. Teraz trwa wyposażanie budynku w meble niezbędne do funkcjonowania: krzesła, stoliki, regały na książki, fotele audytoryjne. Do końca marca firma ma zakończyć  dostawy i montaż niektórych elementów wyposażenia. To jeszcze nie koniec. Kupimy oświetlenie sceniczne, komputery. To oczywiście będzie sukcesywnie uzupełniane w miarę potrzeb i możliwości finansowych  - mówi wójt Kazimierz Smal.

Gdy Huta Kultury zostanie otwarta, zdeklasuje wszystkie gminne biblioteki w powiecie chełmskim. Ma 1600 metrów kwadratowych powierzchni. Jest tam wszystko, o czym mogliby pomarzyć animatorzy kultury. Parter zajmuje m.in. sala widowiskowa na 117 miejsc siedzących z pełnym zapleczem dla zespołów i dużą sceną. Będzie tam nawet możliwość wyświetlania filmów. Jest też mniejsza sala ze sceną na spotkania i koncerty, wraz z zapleczem kuchennym.

Na pierwszym piętrze zostanie zlokalizowana wypożyczalnia biblioteczna. Część mebli już dowieziono, pozostałe powinny być wkrótce. Uwagę przykuwa narożna, nowoczesna lada recepcyjna. Nie zapomniano o kąciku dla najmłodszych i pokoju na spotkania autorskie i odczyty oraz o pomieszczeniach socjalnych i biurowych. Wszystkie elementy utrzymane są w kolorystyce logo Rudy-Huty: niebieskim, żółtym i zielonym.

Największą niespodzianką jest ostatnie piętro biblioteki. Oczywiście wjechać tam można - podobnie jak na wszystkie kondygnacje - windą. Pokojach na poddaszu, gdzie umieszczono duże, panoramiczne okna, będą pokojami hotelowymi, by mogły się tam zatrzymać grupy zorganizowane. Będzie też ogólnodostępna kuchnia wraz z jadalnią oraz prysznice. Na każdym piętrze są nowoczesne łazienki, przystosowane dla osób niepełnosprawnych. Na ostatnim piętrze zaś prysznice.

Jak zapowiadają władze gminy, uroczyste otwarcie biblioteki odbędzie się w czerwcu tego roku. Część wyposażenia zostanie dokupiona później, w miarę pojawiających się potrzeb. Trudno dziś przewidzieć, jakie pomysły na działalność kulturalną i kluby zainteresowań będą mieli mieszkańcy, gdy wreszcie Huta Kultury zostanie im udostępniona.

- Biblioteka powstała w ramach projektu, który złożyliśmy do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, z którego to otrzymaliśmy 2 miliony złotych dofinansowania. To oczywiście część kosztów, bo przedsięwzięcie zamyka się kwotą, jak na razie, ok. 4,5 miliona złotych. Musieliśmy z własnego budżetu pokryć koszty pozostałe. Jednak wydatek na kulturę i oświatę to nie problem, bo jest to przede wszystkim inwestycja w ludzi - podkreśla Smal.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
BYŁY mieszkaniec tej miejscowości 12.04.2019 19:12
Szkoda,że Pan Wójt Kazimierz Smal tak bardzo skupia się tylko pod kątem kultury w gminie inwestując w kolejne miejsce spotkań towarzyskich dla siebie i osób ze swojego otoczenia zamiast zainwestować w miejsce które da ludziom prace przede wszystkim młodym ludziom. Przykre jest to,że obsade pracowników w szkole czy tez gminie stanowią osoby z poza miejscowości ewentualnie starsi pracownicy którzy już osiągneli wiek emerytalny a w następstwie po nich zatrudniani są ich krewni. Młode, wykształcone osoby muszą wyjeżdżać w poszukiwaniu pracy bo niestety Pan Wójt nie stawia w tej miejscowości na młodzież i na rozwój gospodarki..

stały mieszkaniec gminy 15.04.2019 09:40
Sądząc z tego, co Pan pisze, to jest Pan bardzo "byłym" mieszkańcem, nie mającym pojęcia, co się w gminie dzieje. Że o orientacji w kompetencjach wójta nie wspomnę.

Kler 09.04.2019 15:33
Kolorystyka to przypomina bardzuej wchodnich sąsiadów niz kolory z herbu Rudy-Huty i tylko niebieskich okiennic brakuje

asd 12.04.2019 07:18
Kolorystyka jest nie z herbu, tylko z logo. Czytać ze zrozumieniem!

ReklamaReklama Apostoł
Reklama
Reklama
Reklamabaner reklamowy
KOMENTARZE
Autor komentarza: WesołyTreść komentarza: To co oferuje Szfranek nie jest jakaś rewelacją dla gminy. Niestety ale jest to jedyna szansa aby ten zalew w końcu zaczął przynosić jakieś zyski. Budowa zalewu była czystą głupotą w zasadzie pod każdym względem. Zalew w sawinie nigdy nie stanie się atrakcją turystyczną . A). Powodów jest 4 ( nie własciwa lokalizacja , niewłaściwe podłoże , zapaść demograficzna , w promieniu 30 km znajdują się inne dużo ładniejsze zbiorniki i jeziora mające zdecydowanie większy potencjał turystyczny) B). Zalew nie spełania roli zbiornika retencyjnego . Co on ma nawadniać ? Jest położony w takim miejscu że w przypadku suszy nie ma możliwości spiętrzenia wody aby nawodnić okoliczne pola . C), Wbrew propagandzie głoszonej przez osoby bez intelektu ZALEW NIE MA SZANS ABY STAĆ SIĘ MOTOREM ROZWOJU DLA SAWINA . Na chwilę obecną zalew przynosi jedynie straty. Koło wędkarskie które operyje na tym zalewie przynosi jedynie drobne kwoty potrzebne na utrzymanie infrastruktury oraz zapewnia wykonywanie prac porzadkowych. Straty jakie przynosi zalew to nie tylko zadłużenie wobec wykonawcy oraz banków które wykupiły dług w formie obligacji . To także straty wynikające z utraconego dochodu.Data dodania komentarza: 24.04.2024, 23:40Źródło komentarza: Gm. Sawin. Marzy o uzdrowisku. Prosi radnych o ziemięAutor komentarza: WesołyTreść komentarza: Trzeba otwierać okna szeroko aby poczuć prawdziwą wieś. Tego telewizornia nie przekaże :DData dodania komentarza: 24.04.2024, 23:15Źródło komentarza: Gm. Sawin. Marzy o uzdrowisku. Prosi radnych o ziemięAutor komentarza: wszyscy wonTreść komentarza: skoro taki ... ... jak motyka został wiceministremData dodania komentarza: 24.04.2024, 21:15Źródło komentarza: Komu od lipca dołożą do rachunków za prąd? Znamy limity zarobkówAutor komentarza: loloTreść komentarza: zakaz wyprzedzania na przejściu to dla nich obce pojęcie tak samo jak poprawne używanie kierunkowskazówData dodania komentarza: 24.04.2024, 21:13Źródło komentarza: Chełm. On nie ustąpił, ona jechała za blisko. Posypały się mandatyAutor komentarza: anonimTreść komentarza: tak to jest jak młodzi nieopowiedzialni ludzie , wsiadają do maszyny której mocy i potencjału nie potrafią zrozumiećData dodania komentarza: 24.04.2024, 21:04Źródło komentarza: Krasnystaw. Zderzenie dwóch aut na Rejowieckiej. Kierowca mazdy wymusił pierwszeństwo
Reklama
News will be here
Reklama
Reklama
News will be here
Reklama