Biblioteka do pozazdroszczenia | Super Tydzień

  • 07.04.2019, 13:43
  • DBEZ
Biblioteka do pozazdroszczenia | Super Tydzień
Kończy się już wyposażanie w meble nowej siedziby Gminnej Biblioteki Publicznej w Rudzie-Hucie. Nie będzie to tylko wypożyczalnia. Na trzech kondygnacjach jest wszystko, co potrzebne, by organizować koncerty, odczyty, wystawy i zjazdy turystyczne.

Byliśmy już w nowej bibliotece po przebudowie. W niczym już nie przypomina dawnej ruiny po nieudanej inwestycji GS-u. Bardzo się też różni pod każdym względem od aktualnej siedziby biblioteki, którą ulokowano w mieszkaniu jednego z bloków w Rudzie-Hucie.

- Prace budowlane zostały zakończone jeszcze jesienią ubiegłego roku. Teraz trwa wyposażanie budynku w meble niezbędne do funkcjonowania: krzesła, stoliki, regały na książki, fotele audytoryjne. Do końca marca firma ma zakończyć  dostawy i montaż niektórych elementów wyposażenia. To jeszcze nie koniec. Kupimy oświetlenie sceniczne, komputery. To oczywiście będzie sukcesywnie uzupełniane w miarę potrzeb i możliwości finansowych  - mówi wójt Kazimierz Smal.

Gdy Huta Kultury zostanie otwarta, zdeklasuje wszystkie gminne biblioteki w powiecie chełmskim. Ma 1600 metrów kwadratowych powierzchni. Jest tam wszystko, o czym mogliby pomarzyć animatorzy kultury. Parter zajmuje m.in. sala widowiskowa na 117 miejsc siedzących z pełnym zapleczem dla zespołów i dużą sceną. Będzie tam nawet możliwość wyświetlania filmów. Jest też mniejsza sala ze sceną na spotkania i koncerty, wraz z zapleczem kuchennym.

Na pierwszym piętrze zostanie zlokalizowana wypożyczalnia biblioteczna. Część mebli już dowieziono, pozostałe powinny być wkrótce. Uwagę przykuwa narożna, nowoczesna lada recepcyjna. Nie zapomniano o kąciku dla najmłodszych i pokoju na spotkania autorskie i odczyty oraz o pomieszczeniach socjalnych i biurowych. Wszystkie elementy utrzymane są w kolorystyce logo Rudy-Huty: niebieskim, żółtym i zielonym.

Największą niespodzianką jest ostatnie piętro biblioteki. Oczywiście wjechać tam można - podobnie jak na wszystkie kondygnacje - windą. Pokojach na poddaszu, gdzie umieszczono duże, panoramiczne okna, będą pokojami hotelowymi, by mogły się tam zatrzymać grupy zorganizowane. Będzie też ogólnodostępna kuchnia wraz z jadalnią oraz prysznice. Na każdym piętrze są nowoczesne łazienki, przystosowane dla osób niepełnosprawnych. Na ostatnim piętrze zaś prysznice.

Jak zapowiadają władze gminy, uroczyste otwarcie biblioteki odbędzie się w czerwcu tego roku. Część wyposażenia zostanie dokupiona później, w miarę pojawiających się potrzeb. Trudno dziś przewidzieć, jakie pomysły na działalność kulturalną i kluby zainteresowań będą mieli mieszkańcy, gdy wreszcie Huta Kultury zostanie im udostępniona.

- Biblioteka powstała w ramach projektu, który złożyliśmy do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, z którego to otrzymaliśmy 2 miliony złotych dofinansowania. To oczywiście część kosztów, bo przedsięwzięcie zamyka się kwotą, jak na razie, ok. 4,5 miliona złotych. Musieliśmy z własnego budżetu pokryć koszty pozostałe. Jednak wydatek na kulturę i oświatę to nie problem, bo jest to przede wszystkim inwestycja w ludzi - podkreśla Smal.

DBEZ

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (4)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu jest jest Grupa Wydawnicza SŁOWO sp. z o.o., ul. Domaniewska 17/19 lok. 133, 02-672 Warszawa.
Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
BYŁY mieszkaniec tej miejscowości
BYŁY mieszkaniec tej miejscowości 12.04.2019, 19:12
Szkoda,że Pan Wójt Kazimierz Smal tak bardzo skupia się tylko pod kątem kultury w gminie inwestując w kolejne miejsce spotkań towarzyskich dla siebie i osób ze swojego otoczenia zamiast zainwestować w miejsce które da ludziom prace przede wszystkim młodym ludziom. Przykre jest to,że obsade pracowników w szkole czy tez gminie stanowią osoby z poza miejscowości ewentualnie starsi pracownicy którzy już osiągneli wiek emerytalny a w następstwie po nich zatrudniani są ich krewni. Młode, wykształcone osoby muszą wyjeżdżać w poszukiwaniu pracy bo niestety Pan Wójt nie stawia w tej miejscowości na młodzież i na rozwój gospodarki..
stały mieszkaniec gminy
stały mieszkaniec gminy 15.04.2019, 09:40
Sądząc z tego, co Pan pisze, to jest Pan bardzo "byłym" mieszkańcem, nie mającym pojęcia, co się w gminie dzieje. Że o orientacji w kompetencjach wójta nie wspomnę.
Kler
Kler 09.04.2019, 15:33
Kolorystyka to przypomina bardzuej wchodnich sąsiadów niz kolory z herbu Rudy-Huty i tylko niebieskich okiennic brakuje
asd
asd 12.04.2019, 07:18
Kolorystyka jest nie z herbu, tylko z logo. Czytać ze zrozumieniem!

Pozostałe