Wreszcie szansa na drugi most | Super Tydzień

  • 06.04.2019, 06:28
  • GD
Wreszcie szansa na drugi most | Super Tydzień
Przeprawa mostowa w pobliżu ul. Nieczaja i Gawryłowa planowana jest od dawna. Na horyzoncie pojawia się wreszcie szansa na jej budowę. Miasto zamierza skorzystać z rządowego programu "Mosty dla regionów".

W ubiegłym tygodniu rada miasta przyjęła uchwałę intencyjną w sprawie zabezpieczenia środków w budżecie i wieloletniej prognozie finansowej na lata 2020-2025 na realizację zadania pod nazwą "Budowa przeprawy mostowej w Krasnymstawie na Rzece Wieprz (km 197 + 240)". Zbliża się bowiem termin naboru wniosków do programu wieloletniego "Rządowy Program Uzupełniania Lokalnej i Regionalnej Infrastruktury Drogowej – Mosty dla regionów".

Zasadniczym celem tego programu jest uzupełnienie lokalnej infrastruktury drogowej o brakujące przeprawy mostowe w ciągach dróg administrowanych przez samorządy, a także poprawa spójności komunikacyjnej regionów Polski.

- Można uzyskać dofinansowanie w wysokości do 80 proc. kosztów kwalifikowalnych na przygotowania dokumentacji technicznej. Dzięki temu można później starać się o środki z tego samego programu na budowę przeprawy mostowej wraz z niezbędnymi drogami dojazdowymi do najbliższych dróg publicznych: gminnych, powiatowych lub wojewódzkich - wyjaśnia zastępca burmistrza Wojciech Kaczmarczyk.

Planowana przeprawa mostowa musi być zaprojektowana m.in. na najwyższą klasę obciążenia przewidzianą w rozporządzeniu ministra transportu. Zapisane w uchwale 12,7 mln zł wkładu własnego to wydatek na przygotowanie dokumentacji technicznej (2020-2022), budowę przeprawy mostowej oraz budowę i przebudowę dróg gminnych, tj. ulic: Nieczaja, Kacza, Kołowrót i Gawryłowa (2023-2025).

- Dofinansowanie budowy mostu z Funduszu Dróg Samorządowych jest możliwe tylko i wyłącznie w przypadku, gdy na to samo zadanie uzyskamy dofinansowania na przygotowanie dokumentacji technicznej inwestycji w ramach "Rządowego Programu Uzupełniania Lokalnej i Regionalnej Infrastruktury Drogowej - Mosty dla regionów" - dodaje wiceburmistrz.

Obecnie w pobliżu centrum miasta znajduje się jeden most, który półtora roku temu przeszedł gruntowny remont i przebudowę. Natomiast druga przeprawa ma przyczynić się do rozładowania i usprawnienia ruchu drogowego.

GD
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu jest jest Grupa Wydawnicza SŁOWO sp. z o.o., ul. Domaniewska 17/19 lok. 133, 02-672 Warszawa.
Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe