Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama

NIE dla kopalni | Super Tydzień

Węgiel zniszczy nasz dom! - uważają protestujący przeciwko budowie kopalni węgla planowanej w sąsiedztwie Poleskiego Parku Narodowego. W ubiegłym tygodniu przekazali władzom gminy Sawin swoją petycję podpisaną przez 5523 osoby.
NIE dla kopalni | Super Tydzień

- Skierowaliśmy swoją petycję z apelem o niepodejmowanie działań w celu wydania koncesji wydobywczych na złoża Sawin oraz budowy kopalni węgla kamiennego "Karolina" w Hańsku. Jako mieszkańcy boimy się o utratę swoich gospodarstw, budynków gospodarczych w wyniku szkód górniczych. Z drugiej strony nie chcemy utraty tego miejsca, w którym dobrze nam się mieszka - mówi Maciej Mroczek, mieszkaniec Wojciechowa w gminie Hańsk, przedstawiciel Towarzystwa dla Natury i Człowieka.

Petycję podpisaną w formie elektronicznej członkowie towarzystwa skierowali do gmin Hańsk, Urszulin, Sawin, Cyców i Wierzbica. Jak podkreślają, są to tereny zagrożone przez plany wydobywcze.

- Żyjemy w jednym z najcenniejszych punktów Polski i Europy. Mamy tutaj dużo więcej form ochrony niż nawet Puszcza Białowieska. Nie chcemy dopuścić do zniszczenia tego wszystkiego w ciągu krótkiego okresu dla krótkotrwałego zysku - dodaje Mroczek.

Protestujący apelują, by samorządy zadeklarowały swoje poparcie dla ochrony przyrody.

- Uważamy, że dzisiaj powinniśmy mówić o tym, w jaki sposób powstrzymać globalne ocieplenie i dokonać transformacji energetycznej z gospodarki opartej na węglu w kierunku   odnawialnych źródeł energii - mówi Artur Mazur, przewodniczący lubelskiego koła partii Zieloni.

- Kopalnia pod Poleskim Parkiem Narodowym to nie tylko szkody górnicze, to przede wszystkim obniżenie poziomu wód, osuszenie torfowisk i jezior. Tak naprawdę możemy się więc pożegnać z parkiem narodowym - dodaje Mazur.

Zieloni uważają, że forsowanie budowy kopalni na terenie złoża Sawin doprowadzi do ostrego konfliktu o międzynarodowej skali, analogicznego do sytuacji wokół doliny Rospudy i Puszczy Białowieskiej.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
abcd 02.07.2020 16:40
Kopalni nie ma i nie będzie. Naprawdę myślicie, że ktoś powierzy wydobycie przypadkowym ludziom? A także od ręki zagrozi importowanemu węglowi z Kolumbii i Ukrainy? Lokalni ludzie, którzy tak telepią się za kopalnią, może dostali by posadę na ochronie za 5 zł / godzina i to w przypadku pełnego paraliżu i statusu studenta. Najlepiej jeszcze na samozatrudnieniu.

aksjon 02.07.2020 10:19
zero merytorycznego podejścia do tematu tylko bicie piany dramat...

KARBON 12.09.2019 00:02
JEDENASTU NIEUKÓW SPOTKAŁO SIĘ PRZED WEJŚCIEM DO UG I UDAJĄ DOBRZE ZORIENTOWANYCH W SPRAWACH GOSPODARCZYCH, EKOLOGICZNYCH, SOZOLOGICZNYCH, ENERGETYCZNYCH ITP.

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
Reklama
Reklama
News will be here
Reklama
Reklama