Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama baner reklamowy
Reklama

Gawryłow przyniósł im sukces | Super Tydzień

Grupa teatralna Mango z Młodzieżowego Domu Kultury otrzymała główną nagrodę podczas szesnastych Spotkań Teatralnych Zwierciadła za spektakl pod tytułem "Droga do kosmosu wiedzie przez Gawryłowa" w reżyserii Iwony Koneckiej.
Gawryłow przyniósł im sukces | Super Tydzień

Statuetkę "Zwierciadło" oraz nominację do ogólnopolskiego etapu grupa otrzymała za "wykorzystanie lokalnej tradycji okolic Krasnegostawu do teatralnej rozmowy o problemach współczesnej Polski". Tak brzmiał werdykt jury złożonego z lubelskich reżyserów i teatrologów. Natomiast młodzieżowe jury festiwalu dołożyło do niego wyróżnienie za "oryginalny pomysł i ciekawe ujęcie tematu".

- Nagroda główna i wyróżnienie to podkreślenie kilkumiesięcznej pracy i sukcesu grupy. Zespół nie osiada na laurach, tylko pracuje dalej i przygotowuje się do kolejnych przeglądów, festiwali i etapu ogólnopolskiego - mówi Izabella Gawęcka z MDK Krasnystaw.

W spektaklu wystąpili: Julia Łusiak, Przemysław Mrowiński, Alicja Kulczyńska, Olaf Staszak, Julia Wojewoda, Adrianna Dras, Zosia Kędra, Wiktoria Stasieczek, Wiktoria Siembiga, Julia Błaziak, Krystian Mojski. W rolę Leonida Gawryłowa w materiałach audiowizualnych wcielił się Andrzej Woźniak.

W skład zespołu wchodzą ponadto: Alicja Brudło (stroje, scenografia, światła), Piotr Jaszczur Śnieguła (muzyka), Iwona Konecka i Filip Rybczyński (wizualizacje) oraz Konrad Grochecki, Mateusz Soroka i Paweł Banaszczyk (pozostały zespół instruktorski).

Cała ekipa to uczestnicy projektu "Okno na teatr", który od 2012 roku jest realizowany w Młodzieżowym Domu Kultury im. Marii Konopnickiej w Krasnymstawie. Każda edycja to testowanie nowych form wyrazu, tym razem - teatru dokumentalnego.

Spektakl jest przefiltrowaną przez młodzież opowieścią o Leonidzie Gawryłowie - barwnej postaci rosyjskiego zielarza i fleczera, który urodził się w 1901 roku w Petersburgu. Po wybuchu rewolucji w 1917 roku został siłą wcielony do armii bolszewickiej, z którą dotarł pod Zamość. Z czasem został w Polsce i osiedlił się w Krasnymstawie. Uczestnicy projektu przeprowadzali wywiady z mieszkańcami miasta, którzy jeszcze go pamiętają. Później konfrontowali zebrane informacje z materiałami historycznymi.

- Leonid Gawryłow to postać tajemnicza dla naszego pokolenia, ale dobrze znana starszym mieszkańcom Krasnegostawu. Na podstawie badań i rozmów udało się stworzyć przedstawienie opowiadające o poszukiwaniach, a także o tym, jak trudno odnaleźć prawdę historyczną i jak zawodna jest pamięć ludzka. Jest to też podróż przez tajemnice świata. Wspólnie zastawiamy się, czy możemy czerpać energię z kosmosu i czy istnieje magia. A może ona zawsze była, tylko o niej zapomnieliśmy? Łącząc ruch, słowo, video i muzykę, spektakl porusza ważkie dla młodzieży tematy: plotek, pomówień, stereotypów i lokalnych kompleksów - opowiada koordynatorka projektu Izabella Gawęcka.

"Droga do kosmosu wiedzie przez Gawryłowa" to zwieńczenie młodzieżowego projektu "Okno na teatr - archeologia lokalna". Realizację dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. Projekt oznaczony jest Teatralnym Znakiem Jakości.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
ReklamaDaniłosio życzenia 3.2024
Reklama
Reklama
Reklama