Kurator nie pozwala na zamknięcie szkół | Super Tydzień

  • 28.03.2019, 10:40
  • DBEZ
Kurator nie pozwala na zamknięcie szkół | Super Tydzień
- Czynnik ekonomiczny nie może być dla organu prowadzącego powodem do likwidacji szkoły - stwierdziła kurator oświaty Teresa Misiuk. Wydała negatywne opinie w sprawie planów zamknięcia podstawówki w Święcicy i filii w Wólce Tarnowskiej.

To jeszcze nie koniec bitwy o szkoły, chociaż wygląda na to, że władze gminy tym razem poniosły porażkę. Bez zgody kuratora nie można likwidować placówek oświatowych.

- W ciągu 7 dni złożę zażalenie do Ministerstwa Edukacji Narodowej - zapowiada wójt Bożena Deniszczuk.

Zgodnie z przepisami, wójtowi w takiej sytuacji przysługuje prawo do odwołania od niekorzystnej decyzji. Jest ono przesyłane do ministerstwa za pośrednictwem lubelskiego kuratora oświaty. Czy odniesie skutek? - nie wiadomo.

Kurator oświaty znalazł kilkanaście powodów, by nie zamykać szkoły w Święcicy. Uznał, że ta placówka stanowi centrum życia kulturalnego całej miejscowości. Integruje środowisko lokalne. Uczniowie tej placówki osiągają dobre i bardzo dobre wyniki z egzaminów, lepsze niż uczniowie z SP w Wierzbicy. Ponadto dowożenie dzieci do szkoły w Wierzbicy wydłuży czas pobytu dzieci poza domem. Nie jest też problemem brak pełnowymiarowej sali gimnastycznej, bo uczniowie, korzystając z "Orlika", osiągają znaczące sukcesy sportowe. Mała szkoła zapewnia również uczniom poczucie bezpieczeństwa fizycznego i psychicznego. Tymczasem wyniki nadzoru pedagogicznego w SP w Wierzbicy wskazywały od lat na nieprawidłowości pod tym względem. Ważne jest również dla kuratora to, że w sprawie likwidacji szkoły nie został osiągnięty konsensus społeczny. Obecna wójt podczas wyborów zapewniała, że szkoła nie zostanie zlikwidowana.

Plany władz gminy pogrążyła sytuacja w SP w Wierzbicy. Jak wytknął kurator oświaty, odwołano tam dyrektora, a jego obowiązki pełni wicedyrektor. To może utrudniać planowanie i organizowanie pracy z uwzględnieniem dobrej adaptacji nowych uczniów z likwidowanej szkoły.

Także "demografia wskazuje na stabilną ilość uczniów" (pisownia oryginalna) zamieszkujących w obwodzie SP w Święcicy. By utrzymać szkołę, rodzice zadeklarowali nawet pomoc w bieżących pracach na rzecz tej placówki. 

Niemal  identyczne argumenty przemawiają za utrzymaniem szkoły filialnej w Wólce Tarnowskiej. Uczy się w niej w sumie 18 dzieci - i to wraz z pięcio- i sześciolatkami. Według rodziców i nauczycieli plany związane z likwidacją placówki podyktowane są wyłącznie względami ekonomicznymi. Nauczyciele tej szkoły nie otrzymali żadnych konkretnych informacji na temat ewentualnego dalszego zatrudnienia w SP w Wierzbicy.  Podobnie jak rodzice ze Święcicy, również rodzice dzieci ze szkoły w Wólce Tarnowskiej zadeklarowali pomoc w bieżących pracach na rzecz szkoły.

 

DBEZ

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu jest jest Grupa Wydawnicza SŁOWO sp. z o.o., ul. Domaniewska 17/19 lok. 133, 02-672 Warszawa.
Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe