Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama Reklama MAREX

Miasto chce do Fabryki | Super Tydzień

Władze miasta wystosowały pismo do Agencji Rozwoju Przemysłu z prośbą o włączenie Chełma do programu Fabryka. Decyzja w tej sprawie jeszcze nie zapadła.
Miasto chce do Fabryki | Super Tydzień

Program został zapowiedziany 7 marca podczas konferencji "Pakiet dla średnich miast", zorganizowanej przez Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju. Chełm reprezentował wówczas prezydent miasta Jakub Banaszek. W związku z zapowiadanym projektem poszukiwani są zainteresowani przedsiębiorcy, którzy w ramach współpracy z ARP chcieliby wynajmować nowoczesną powierzchnię biurową.

- Celem Programu Fabryka jest aktywizacja potencjałów średnich miast poprzez zapewnienie warunków rozwoju dla firm sektora nowoczesnych usług biznesowych. Agencja Rozwoju Przemysłu, posiadając odpowiednie zasoby finansowe i organizacyjne, podejmie się budowy budynków biurowo-usługowych, zapewniając odpowiednią podaż powierzchni biurowych - wyjaśnia Wioletta Bielecka z Biura Prasowego Urzędu Miasta Chełm. - Takie działanie z założenia ma wpływać na pozyskiwanie przez przedsiębiorców nowych pracowników, a także zmniejszenie niekorzystnego zjawiska odpływu młodych ludzi do dużych miast. 

Oferta atrakcyjnych powierzchni biurowych kierowana ma być nie tylko do sektora prywatnego. Zgodnie z założeniami programu, poważnym adresatem oferty będą także publiczne jednostki administracji rządowej i samorządowej, które w ramach polityki deglomeracji będą przenosić swoje siedziby z miast aglomeracyjnych do tańszych miast regionalnych. Jeśli Chełm wejdzie do programu, w mieście może powstać ok. 200 nowych miejsc pracy.

Już wiadomo, że w programie weźmie udział miasto Zamość. Prezydent Andrzej Wnuk podpisał jakiś czas temu odpowiednią preumowę z Agencją Rozwoju Przemysłu reprezentowaną przez Sebastiana Murawskiego. W Zamościu ma powstać biurowiec z prawdziwego zdarzenia i ok. 600 miejsc pracy.

Niestety, jak wynika z raportu potencjału miast średnich, przygotowanego przez Związek Liderów Sektora Usług Biznesowych (ABSL) dla Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju, sytuacja Chełma nie jest zbyt korzystna.

- Na 35 miast nasze zajęło trzecie miejsce od końca - mówi prezydent Jakub Banaszek. - Chełm utracił na przestrzeni lat wiele swoich funkcji centralnych, zlikwidowano 13,5 tys. miejsc pracy. Jesteśmy miastem o najniższych dochodach. Mamy duży dług, a dane pokazują, że nie posiadamy zdolności finansowej, aby spłacać to zadłużenie. Jesteśmy więc w takiej sytuacji, że bez konkretnych decyzji staniemy w miejscu, a inne miasta będą nas wyprzedzać.

W tej sytuacji szansą dla miasta, jak podkreśla Banaszek, jest wykorzystanie potencjału Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Chełmie. Samorząd zamierza podpisać w tej sprawie porozumienie o współpracy z uczelnią.



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
ReklamaReklama Apostoł
Reklama
Reklamabaner reklamowy
Reklamabaner reklamowy
Reklama
News will be here
Reklama
Reklama
News will be here
Reklama