Palenie będzie kontrolowane! | Super Tydzień

  • 15.03.2019, 12:51 (aktualizacja 17.03.2019, 20:18)
  • MP
Palenie będzie kontrolowane! | Super Tydzień
Track & Trace - tak nazywa się system, który od 20 maja ma zostać wdrożony w krajach Unii Europejskiej. Od tego momentu, każda paczka papierosów, jeszcze na taśmie produkcyjnej otrzyma indywidualny kod. Będzie on wprowadzany do wspomnianego systemu za każdym razem, kiedy towar zostanie wprowadzony do magazynu, zabrany z niego, przekazany do sklepu lub sprzedany. W ten sposób, handel nielegalnymi papierosami ma zostać zredukowany.

Pomysł Track & Trace nie jest niczym nowy, ponieważ dyrektywa unijna została uchwalona jeszcze w 2014 r. i większość krajów Unii Europejskiej zdążyło już wprowadzić system u siebie. Większość, ale nie nasz. To, czy Polska wyrobi się do 20 maja stoi pod znakiem zapytania. Na samej akceptacji dyrektywy się bowiem nie kończy, ponieważ Track & Trace to wiele innych obowiązków. Jakich?

Przede wszystkim, nawet jeśli Sejm uchwali nowe prawo, a prezydent podpisze stosowną uchwałę, czasu będzie wymagało uruchomienie specjalnego systemu informatycznego. Do tego zaś trzeba wprowadzić dziesiątki tysięcy danych obejmujących podmioty zajmujące się handlem i produkcją papierosów. To jeszcze nie wszystko, ponieważ jeśli pojawią się poprawki, negatywnie wpłynie to na kurczący się czas. Następnie z kolei konieczne będzie opracowanie przepisów wykonawczych, które będą regulowały działanie systemu informatycznego. Dwa miesiące mogą okazać się za krótkie na dopięcie tego wszystkiego do końca.

Według szacunków Ministerstwa Zdrowia, system Track & Trace może zostać wprowadzony najwcześniej na początku maja. Tym samym na ewentualne poprawki będą tylko dwa tygodnie. Biorąc pod uwagę fakt, że 4/5 produkcji papierosów w Polsce trafia na eksport, zastój w systemie wprowadzi potężny paraliż w handlu. A to oznacza straty rzędu milionów złotych...

Co to oznacza dla palaczy? Teoretycznie nic strasznego. Po wprowadzeniu nowych przepisów, do sprzedaży nie będą mogły być wprowadzone papierosy wyprodukowane po 19 maja 2019 r. i nie posiadające kodu. Te, które powstały wcześniej będą natomiast sprzedawane legalnie. Problemy we wdrożeniu Track & Trace mogą spowodować wzrost cen papierosów...
 

MP

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu jest jest Grupa Wydawnicza SŁOWO sp. z o.o., ul. Domaniewska 17/19 lok. 133, 02-672 Warszawa.
Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Maurycy
Maurycy 17.03.2019, 23:51
Jak to mowia koledzy zza granicy maja non stop :) a Polska niech dalej klody stawia pod nogi :) Palacz jak zechce kupi i na pewno taniej niz w sklepie :D

Pozostałe