Ministerstwo narzuca kulturę | Super Tydzień

  • 11.03.2019, 12:03 (aktualizacja 11.03.2019, 12:18)
  • MP
Ministerstwo narzuca kulturę | Super Tydzień
Ministerstwo Infrastruktury opracowuje projekt, który ma w znacznym stopniu zmniejszyć zakorkowanie na polskich drogach. Pomysł jest prosty w teorii, ale jednocześnie bardzo trudny do realizacji. Dlaczego? Ponieważ wszystko będzie zależało od kultury kierowców.

Korki to zmora wszystkich polskich miast. Nawet w Chełmie w godzinach szczytu w centrum miasta trzeba swoje odstać. Zatorom na polskich ulicach przyjrzało się Ministerstwo Infrastruktury, dochodząc do wniosku, że przejezdność może poprawić... nowy znak drogowy, oznaczony symbolem D-56 i nakazujący "jazdę na suwak".

Miasto pełne błędów na drogach. Czy na pewno wiecie, jak jeździć po Chełmie? [SPRAWDŹ]

W wielu miejscach przy drogach stoją już znaki zachęcające kierowców do jazdy w taki sposób. Polega on na tym, że co drugi kierowca jadący główną ulicą, wpuszcza na ten pas jednego kierowcę, który chce tam zjechać z sąsiedniego lub skrajnego pasa. Tym samym upłynnia się ruch na wszystkich pasach danego odcinka. Znak ten jednak nie nakazuje, a sugeruje, więc dostosowywanie się do niego zależy przede wszystkim od kultury i uprzejmości kierowców. Jak wiemy, z tym jest różnie. Zwłaszcza że Polacy są jednym z najbardziej nerwowych narodów za kółkiem, a kodeks drogowy nie przewiduje kar za niestosowanie się do tej komunikacyjnej zachęty.

Znak D-56 to jednak znak nakazu, więc stosowanie się do niego ma być obowiązkowe. Pytanie jednak, jak zmusić kierowców do takiej jazdy? W krajach Unii Europejskiej m.in. Niemczech, od dawna "suwak" jest stosowany przez kierowców. Ale i tam minęło wiele czasu, zanim kierowcy zmienili swoje nawyki. U nas resort planuje wprowadzenie zmian także w kodeksie drogowym. Obecnie projekt jest w fazie przygotowania i jeszcze w tym roku ma trafić do Rządowego Centrum Legislacji.

Jakie uprawnienia mają policjanci podczas kontroli drogowej? Możecie być zaskoczeni [CZYTAJ]

MP

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu jest jest Grupa Wydawnicza SŁOWO sp. z o.o., ul. Domaniewska 17/19 lok. 133, 02-672 Warszawa.
Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe