Muzeum zakupi kolekcję | Super Tydzień

  • 9.03.2019, 06:41
  • AN
Muzeum zakupi kolekcję | Super Tydzień
Ponad 70 tys. zł udało się pozyskać Muzeum Ziemi Chełmskiej na zakup kolekcji obrazów Zenona Waśniewskiego. Pieniądze na ten cel placówka otrzymała od ministra kultury.

Muzeum ubiegało się o 90 tys. zł, niestety dotacja jest nieco niższa. W projekcie zakładany wkład własny wynosił ponad 31 tys. zł.

- Aby zrealizować to zadanie, potrzebujemy ponad 120 tys. zł. Dlatego będziemy potrzebowali pomocy miasta - tłumaczy Krystyna Mart, dyrektor Muzeum Ziemi Chełmskiej. - Z ministerstwa otrzymaliśmy 72 tys. zł.

 W ramach zadania muzeum chce zakupić 48 obrazów chełmskiego malarza Zenona Waśniewskiego.

- Kolekcja stanie się własnością muzeum, co zapobiegnie jej rozproszeniu. Dzieła artysty będziemy kupować od jednej osoby prywatnej - dodaje Mart. - Mamy na to czas do końca tego roku.

Po zakupie muzeum planuje zorganizować wystawę poświęconą twórczości Waśniewskiego. Chce pochwalić się nabytymi w tym roku dziełami, ale i tymi, które muzeum ma już w posiadaniu.

Zaginione luksusowe Lamborghini została odnalezione. Jak? [CZYTAJ]

 - Będzie to promocja twórczości artysty, będą wykłady, powstaną karty pracy - planuje dyrektor MZCh. - Poza tym taką kolekcję będziemy mogli już nawet wypożyczać innym muzeom.

Dlaczego Zenon Waśniewski jest tak ważny dla naszego miasta? W Chełmie zamieszkał w 1921 roku. W latach 1936-1939 był członkiem Związku Artystów Plastyków w Lublinie. Od 1933, wspólnie z Kazimierzem Andrzejem Jaworskim, wydawał czasopismo literacko-artystyczne Kamena. W Kamenie zamieszczał głównie recenzje nowo wydawanych książek i swoje tłumaczenia poezji niemieckiej. Ilustrował także czasopismo linorytami własnego autorstwa. Jako malarz miał swoje wystawy prac m.in. w Zachęcie. Utrzymywał bliskie stosunki z Bruno Schulzem, prowadził z nim korespondencję, namalował kilka jego portretów i był autorem pierwszego opowiadania, którego głównym bohaterem jest Bruno Schulz. Po klęsce wrześniowej brał czynny udział w konspiracji. Aresztowany 8 października 1942 trafił do obozu koncentracyjnego: najpierw na Majdanku, potem w Oświęcimiu i Oranienburgu, a w końcu do obozu w Bergen-Belsen, gdzie zginął w kwietniu 1945.

Celem programu, w ramach którego muzeum udało się pozyskać dofinansowanie, jest wspieranie działalności muzeów poprzez tworzenie oraz systematyczne wzbogacanie zbiorów i kolekcji o randze narodowej i regionalnej.

AN
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu jest jest Grupa Wydawnicza SŁOWO sp. z o.o., ul. Domaniewska 17/19 lok. 133, 02-672 Warszawa.
Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe