Jakim typem osobowości jesteś? | Super Tydzień

  • 8.03.2019, 14:19
  • KC
Jakim typem osobowości jesteś? | Super Tydzień
Można wyróżnić cztery typy osobowości wg Hipokratesa: sangwinik, melancholik, choleryk i flegmatyk. Do wymienionych typów osobowości przypisuje się konkretne cechy charakteru. Analizując swoje własne "ja" i przypisując do niego dominujące cechy, możemy określić którym typem jesteśmy.

1) sangwinik – optymista, osoba uzewnętrzniająca swoje uczucia, towarzyski - wykazuje otwartość na ludzi, kieruję się określonymi wartościami – postawa kreatywna, komunikatywny i niezwykle twórczy.

2) melancholik – przeciwieństwo sangwinika, osoba z pesymistycznym nastawieniem, perfekcjonista w kierunku pedantyzmu, kreatywny i utalentowany, sumienie podchodzi do każdego zadania, zdolność do empatii, wewnętrznie przeżywa każdy sukces i porażkę.

3) choleryk – typ pobudliwy, towarzyski, gadatliwy i i otwarty ekstrawertyk, posiada tendencję do rywalizacji, ma skłonności przywódcze, optymista, entuzjastycznie podchodzący do świata, jego relacje oparte są o wzajemny szacunek, ciężko znosi porażkę.

4) flegmatyk – osoba z silnym temperamentem, doskonały obserwator, skuteczny mediator, w rozmowie skupia się na rozmówcy, spokojny i opanowany, w relacjach uprzejmy, wysoki poziom samokontroli, cierpliwy, doskonały słuchacz, zadania wykonuje wyjątkowo solidnie i skrupulatnie, nie lubi pośpiechu – potrafi poświecić dużo czasu sprawie czy człowiekowi.

Powyższy obraz przedstawia na jakim skraju znajdują się poszczególne typy osobowości. Każdy z typów ma wspólną cechę z drugim. Neurotyczność cechuje lęk, gniew, zazdrość, smutek czy poczucie winy (choleryk i melancholik). Ekstrawersja to cecha, która przejawia się otwartością na otoczenie, chęć do nawiązywania nowych znajomości, łatwość wchodzenia w relacje interpersonalne (choleryk i sangwinik). Odmienną cechą do ekstrawersji jest introwersja. Osoby wykazujące ten typ, to w szczególności samotnicy, którzy najlepiej i najbezpieczniej czują się w swoim towarzystwie. Do skupienia potrzebuje ciszy. Nie wchodzi w dyskusje bezcelowe, lubi rozmowy na ciekawe tematy. Introwertycy z reguły są powolni, nie żyją w pośpiechu dnia codziennego (flegmatyk i melancholik). I wreszcie równowaga emocjonalna. Zdaję się, że najbardziej pożądana cecha. Kojarzy nam się ze spokojem i tak też jest. To wewnętrzna harmonia. Akceptowanie swojego "ja". Równowaga emocjonalna to stabilność emocjonalna, równowaga i samokontrola. Osiągniecie jej jest nie lada wyzwaniem, ponieważ każdego dnia wystawieni jesteśmy na oddziaływanie wielu bodźców, które mogą wzbudzać w nas różnorodne emocje, nie koniecznie pozytywne.

 

Konkretną i dokładną diagnozę psychologiczną na osobowość można wykonać u psychologów i psychiatrów za pomocą testów jakimi dysponują.

Nowe ścieżki rowerowe i parking. Gdzie i kiedy powstaną? [SPRAWDŹ]

KC
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu jest jest Grupa Wydawnicza SŁOWO sp. z o.o., ul. Domaniewska 17/19 lok. 133, 02-672 Warszawa.
Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe