Na leśnika czy do mundurówki? | Super Tydzień

  • 05.03.2019, 08:16
  • DK
Na leśnika czy do mundurówki? | Super Tydzień
Okazuje się, że zawód architekta może nie zapewnić nam pewnej pracy. Przynajmniej nie w najbliższej okolicy, w Chełmie czy Lublinie. Obecnie liczą się inne zawody. O tym, jakie i jak można je zdobyć, dowiedzieliśmy się na Targach Edukacji i Pracy w Rejowcu Fabrycznym.

W Starej Kotłowni, niegdyś budynku kotłowni węglowej, mieści się Centrum Aktywności Społeczno-Gospodarczej. 28 lutego odbyła się tam już kolejna edycja targów pracy, podczas których zaprezentowało się wiele szkół z Chełma, Lublina, ale nie tylko.

Swoje oferty prezentowały takie szkoły jak: II LO, IV LO, ZSEiM, ZSBiG oraz Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Siennicy Różanej. Ci ostatni, korzystając z okazji, zapraszali na Dni Otwarte, które odbędą się 20 marca. Zespół Szkół Energetycznych i Transportowych zachęcał do wybrania ich szkoły ze względu na bogatą ofertę edukacyjną zawodów cieszących się popytem: górnika podziemnego i odkrywkowego, technika elektryka, logistyka czy spedytora.

Barbara Czyż, nauczycielka ZSEiT, opowiedziała o szkoleniach wojskowych realizowanych przez jej szkołę: - Jesteśmy placówką, która ma najdłuższą historię klas wojskowych. Kształcimy już przez 19 lat. Realizujemy także projekt Ministerstwa Obrony Narodowej dotyczący klas wojskowych. W Chełmie jesteśmy jedyną szkołą, która bierze udział w tym przedsięwzięciu i bodajże drugą w całym województwie. Certyfikat naszej szkoły jest uznawany przez Wojewódzki Urząd Pracy w służbach mundurowych, a także daje dodatkowe punkty przy rekrutacji do szkół oficerskich i podchorążówek.

Nasz radiowy dziennikarz z cenną nagrodą. Kto? [SPRAWDŹ]

Zespół Szkół Leśnych w Biłgoraju oferował na przykład kurs pilarza lub operatora HDS.

- Już od drugiej klasy jeden dzień w tygodniu przeznaczony jest na zajęcia praktyczne w lesie albo na specjalnym polu przygotowanym do ćwiczeń. Jest też wiele kółek zainteresowań. Ja należę do kółka sygnalistów - mówi Jakub Podleśny, jeden z uczniów.

Na targach pracy coś dla siebie znalazły także dziewczęta interesujące się wizażem. Karolina i Kasia, reprezentujące Medyczne Studium Zawodowe w Lublinie, nakłaniały do zawodu technika usług kosmetycznych, prezentując na swoich rękach charakteryzacje ran ciętych. - Jesteśmy na pierwszym roku. Niedługo będziemy zdawać egzamin zawodowy na zabiegi twarzy, szyi i dekoltu.

Po targach, czeka nas wiele dni otwartych. Niepewni jeszcze uczniowie będą mieli więc okazję do zdecydowania o dalszej ścieżce kształcenia. A ciekawych ofert jest naprawdę dużo.  

Znamy kolejne marki, które pojawią się Galerii Chełm [CZYTAJ]

Podczas Targów obecni byli: Stanisław Bodys - burmistrz Rejowca Fabrycznego, Zdzisław Krupa - wójt gminy Rejowiec Fabryczny, Tadeusz Górski - burmistrz Rejowca, Ireneusz Nowosad - dyrektor SP w Lisznie, Dorota Jaszczuk - dyrektor SP w Pawłowie, Beata Dendera - kierownik GOPS w Rejowcu Fabrycznym, Dorota Holuk - kierownik OSP w Rejowcu, Katarzyna Michałowska - dyrektor MOK Dworek w Rejowcu Fabrycznym, Sylwia Wnętrzak - inspektor referatu oświaty w UM Rejowiec Fabryczny, Joanna Zduńczuk - dyrektor biblioteki w Rejowcu Fabrycznym i inni.

DK

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu jest jest Grupa Wydawnicza SŁOWO sp. z o.o., ul. Domaniewska 17/19 lok. 133, 02-672 Warszawa.
Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
an
an 13.03.2019, 16:05
Czuję zażenowanie czytając artykuły tego typu. Przypominają mi się np. pochody 1-Majowe. Tam również stosowano podobną retorykę. "Oni" mówili bzdury, my wiedzieliśmy ze oni mówią bzdury, a oni wiedzieli że my wiemy. Mówienie ludziom że wykształcenie ma znaczenie w zdobyciu pracy w "mundurówce" jest bardziej niz żenujące.

Pozostałe