Uczcili pamięć Żołnierzy Wyklętych [GALERIA] | Super Tydzień

Kilkaset osób uczestniczyło w chełmskich uroczystościach Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

Obchody rozpoczęły się w piątek o godz. 10 mszą w intencji żołnierzy wyklętych. Przy tablicy upamiętniającej więźniów politycznych pomordowanych przez NKWD i UB (przy ul. Reformackiej), uczestnicy wydarzenia złożyli kwiaty i wieńce.

Dalsze uroczystości odbyły się w niedzielę. Tego dnia w Chełmie zorganizowano szóstą edycję Biegu Tropem Wilczym. Złożono również wieńce pod katownią UB oraz przed pomnikiem Żołnierzy AK 27. Wołyńskiej Dywizji Piechoty.

Znamy kolejne sklepy, które powstaną w Galerii Chełm [CZYTAJ]

O godzinie 12 wystartował bieg honorowy na dystansie 1963 m. Pierwsze miejsce wśród mężczyzn zajął Wiktor Sosiński z Janowa (z czasem 5:41 sek.). Drugie miejsce na podium wywalczył Jakub Żeliszczak (5:52 sek.), zaś na trzeciej pozycji uplasował się Wojciech Murzyn (5:54 sek.). W rywalizacji kobiet zwyciężyła Julia Szeremeta z Bieniowa (6:24 sek.). Druga na mecie była Julia Weremczuk ze Stawu (6:51 sek.), a trzecia Agnieszka Klasura z Chełma (7:40 sek.).

O godzinie 12.20 odbył się bieg główny na dystansie 5600 m. Wśród mężczyzn triumfował Kamil Borowski z Żółtaniec-Kolonii (19:27 sek.) przed Jackiem Bazelą z grupy Chełm Biega (21:18 sek.) i Krzysztofem Gołębiowskim, również reprezentantem grupy Chełm Biega (21:19 sek.). Rywalizację kobiet wygrała Ewa Furmanik ze Świerż (grupa Chełm Biega), która dobiegła do mety w 23 min. i 16 sek. Na drugiej pozycji uplasowała się Izabela Malinowska z Kraśniczyna (z czasem 24:23 sek.), z kolei na najniższym stopniu podium stanęła Ewelina Sosińska z Janowa (grupa Chełm Biega; z czasem: 26:02 sek.).

Patronat honorowy nad biegiem objęła wicemarszałek Sejmu Beata Mazurek.