Wrzucać czy nie? | Super Tydzień

  • 28.02.2019, 11:25
  • MP
Wrzucać czy nie? | Super Tydzień
Czy włączanie kierunkowskazu podczas skrętu z pasa kierunkowego jest uzasadnione? Zdania kierowców od lat są podzielone. Jedni sygnalizują swój manewr, inni tłumaczą, że strzałka na jezdni zwalnia ich z tego obowiązku. A jak jest w rzeczywistości? Czy za brak kierunkowskazu w takim miejscu grozi nam mandat?

W samym mieście jest wiele miejsc z wydzielonymi do skrętu pasami, nie tylko przed rondami. Jednym z nich jest skrzyżowanie ulic Lubelskiej, Strażackiej i Gdańskiej. Widok włączonego kierunkowskazu podczas skrętu w którąś z nich to prawdziwa rzadkość. Prawda jest jednak taka, że mamy obowiązek to sygnalizować, a znaki poziome określające kierunek jazdy nas z tego nie zwalniają. Wbrew powszechnej opinii kierowców. Co więcej, za nieużycie kierunkowskazu grozi nawet 200 zł mandatu.

Uprzejmie Donoszę - aplikacja do walki z "mistrzami parkowania". Jak działa? [SPRAWDŹ]

Z czego wynika ten problem? Nie jest to tylko niewiedza kierowców, ale również nie do końca sprecyzowane przepisy w tej kwestii. W myśl prawa, chcąc zmienić pas ruchu lub kierunek jazdy, musimy to uprzednio zasygnalizować. To ułatwia komunikację pomiędzy kierującymi, którzy wzajemnie informują się o zamiarach. Brak włączonego kierunkowskazu na pasie z nakazem ruchu kierunkowego może zmylić innych zmotoryzowanych, dając im do zrozumienia, że np. kierowca się pomylił.

Piesi giną w ciemnościach, statystyki biją na alarm. Dlaczego tak się dzieje? [CZYTAJ]

To wykroczenie jest jednym z największych grzechów kierowców, ponieważ w konsekwencji prowadzi do łamania kolejnych przepisów i kolizyjnych sytuacji. Wymuszanie pierwszeństwa czy przejazd przez skrzyżowanie w niewłaściwy sposób to tylko jedne z nich. Ale w pobliżu takich miejsc praktycznie zawsze znajdują się przejścia dla pieszych. Przechodzień, nie widząc włączonego kierunkowskazu w aucie, może nie wiedzieć, że dany kierowca zjeżdża akurat z pasa kierunkowego i wchodzi na pasy. A wtedy o wypadek i inne nieprzyjemności nietrudno.

MP

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (4)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu jest jest Grupa Wydawnicza SŁOWO sp. z o.o., ul. Domaniewska 17/19 lok. 133, 02-672 Warszawa.
Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
zaq
zaq 07.03.2019, 20:35
Brak włączonego kierunkowskazu na pasie z nakazem ruchu kierunkowego może zmylić innych zmotoryzowanych, dając im do zrozumienia, że np. kierowca się pomylił...idąc twoim tokiem myślenia na każdym zakręcie drogi też trzeba włączać kierunkowskaz ..
Nie wrzucaj w tej sytuacji kierunkowskazu
Nie wrzucaj w tej sytuacji kierunkowskazu 28.02.2019, 19:19
Autor artykułu się popisał. W skrócie trzeba wrzucać bo trzeba. Zero uzasadnienia.
Lepiej jednak wrzucaj
Lepiej jednak wrzucaj 01.03.2019, 09:03
Trzeba czytać ze zrozumieniem, bo chyba nie czytał Pan wcale. Są trzy akapity poświęcone wyjaśnieniu temu, dlaczego należy wrzucać kierunkowskaz. Pan się za to popisał "uzasadnieniem" - "trzeba, bo trzeba". Czapka z głowy
pieszy
pieszy 28.02.2019, 15:31
niech ktoś wytłumaczy kierowcom kiedy wrzucić kierunkowskaz na tzw rondzie Grabczuka, człowiek idzie przez ulicę i nie wie samochód jedzie w str USC czy w str Górki!

Pozostałe