Milion na PSZOK | Super Tydzień

  • 27.02.2019, 11:03
  • AN
Milion na PSZOK | Super Tydzień
Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej chce jeszcze w tym roku oddać do użytku nowy Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych. Inwestycja ma kosztować milion złotych. Musi być zrealizowana, bo spółka do września ma dostosować się do nowych przepisów.

Jeszcze w tym roku chełmianie będą mogli oddać w nowo powstałym nowoczesnym Punkcie Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych elektrośmieci, meble, baterie czy stare opony. Na terenie punktu gromadzone mają być odpady, których nie należy wyrzucać do zwykłych pojemników.

Ze względu na wejście w życie zmian w ustawie o odpadach oraz niektórych innych ustaw zaostrzone zostały procedury uzyskiwania decyzji w gospodarce odpadami. Znowelizowane przepisy nakładają na każdego przedsiębiorcę posiadającego zezwolenie na zbieranie czy przetwarzanie odpadów obowiązek dostosowania decyzji do nowych regulacji prawnych. MPGK posiada prawomocną decyzję - zezwolenie na zbieranie i magazynowanie odpadów wydane przez prezydenta miasta w 2014 r. W związku z tym funkcjonujący obecnie w spółce Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych należy dostosować do nowych regulacji prawnych do 5 września tego roku. Chodzi m.in. o ochronę przeciwpożarową, wymogi dotyczące miejsc magazynowania i składowania sprzętu elektronicznego oraz bezpieczeństwa i higieny pracy.

Nowo projektowany PSZOK zlokalizowany ma być przy ulicy Bieławin, w pobliżu istniejącego obecnie punktu. Inwestycja ma poprawić funkcjonalność punktu selektywnej zbiórki i dostosować go do potrzeb mieszkańców. Zgodnie z założeniami ma to być nowoczesne, estetyczne i proekologiczne miejsce.

- Dużym ułatwieniem dla mieszkańców przywożących odpady będzie nowoczesny, sterowany elektronicznie punkt wagowy - informuje spółka miejska. - Dokumentacja projektowa przewiduje budowę obiektów kubaturowych obejmujących kontener socjalno-biurowy, wiaty na kontenery, wiaty magazynowe oraz mobilną wagę. System informatyczny, w jaki będzie wyposażony obiekt, obejmuje automatyczne sterowanie wszystkimi możliwymi wariantami ważenia i raportowania. Mieszkańcy przywożący śmieci będą mogli ważyć je wprost z samochodu. Do PSZOK-ów będą mogli dostarczać powstające w ich gospodarstwach domowych selektywnie zbierane odpady komunalne (kilkanaście frakcji).

W Chełmie mamy kolejny rekord! Dotyczy on... włosów. O co chodzi? [CZYTAJ]

Projektowana inwestycja umożliwi przyjmowanie różnych kategorii problematycznych odpadów w specjalnie do tego celu przeznaczonych miejscach, m.in. elektrośmieci, zużytych baterii i akumulatorów, starych opon, mebli, dywanów i innych odpadów wielkogabarytowych, odpadów zielonych, odpadów budowlanych i rozbiórkowych i wiele innych.

Szacowana wartość planowanej inwestycji wyniesie milion złotych. Spółka planuje ubiegać się o kredyt na ten cel z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Lublinie.

- Inwestycja przyczyni się do poprawy jakości i ilości selektywnie zbieranych odpadów komunalnych, poddawanych dalszym procesom, redukując w ten sposób ilość odpadów składowanych, zmniejszając ilość dzikich wysypisk odpadów w okolicy oraz w rezultacie podnosząc wskaźnik recyklingu. Nowoczesne wyposażenie nowo projektowanego punktu niewątpliwie ułatwi gospodarkę odpadami mieszkańcom Chełma - zapewnia spółka.

AN

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Administratorem Twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu jest jest Grupa Wydawnicza SŁOWO sp. z o.o., ul. Domaniewska 17/19 lok. 133, 02-672 Warszawa.
Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
LIMIT
LIMIT 27.02.2019, 11:37
Pytanie czy zostaną zniesione limity KG ,,,na odpady dla mieszkańców miasta !!! Mieszkańcy Gminy Chełm mają limitów, i gdzie ta równość, to co jest teraz w limicie to kpina z obywateli,

Pozostałe