Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama baner reklamowy

Jest plan na hospicjum stacjonarne | Super Tydzień

- To pomysł, który zrodził się z uwagi na zapotrzebowanie społeczne, nie nasze widzimisię. Społeczeństwo się starzeje i tego typu placówka jest nam niezbędna - mówi prezes Stowarzyszenia Hospicjum Domowe Tadeusz Boniecki. - Dzięki życzliwości władz nasze plany stają się coraz bardziej realne.
Jest plan na hospicjum stacjonarne | Super Tydzień

Plan na ten roku to przejęcie działki i wykonanie projektu budowlanego. Prezes stowarzyszenia jest już po rozmowach z władzami gminy Chełm oraz starostwa. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z założeniami, hospicjum powstanie w Nowinach pod Chełmem.

- Działka, o której mówimy, należy do Skarbu Państwa, ale jest w zarządzie starosty. Wraz z wójtem gminy Chełm wyrazili zainteresowanie i aprobatę dla naszego przedsięwzięcia. Z tego, co wiem, zarząd powiatu już przegłosował nieodpłatne przekazanie tego terenu, teraz decyzja w rękach radnych - tłumaczy Tadeusz Boniecki. - Decyzja władz była szybka. Także dostrzegają potrzebę powstania hospicjum. Będą przecież z niego korzystać nie tylko mieszkańcy Chełma, ale i powiatu.

Działka wskazana przez władze samorządowe ma pow. ok. 5 ha. Ze wstępnych konsultacji wynika, że budynek zajmie ok. 2 ha, reszta terenu zostanie zagospodarowana zielenią.

- Chcielibyśmy, aby wokół hospicjum powstał park, który ma współgrać z całym otoczeniem - tłumaczy Boniecki.

Koszt wybudowania takiego obiektu to kilka milionów złotych. Stowarzyszenie na razie nie dysponuje pieniędzmi na ten cel, ale ma nadzieję, że uda się pozyskać zewnętrzne źródło finansowania, a także uzyskać wsparcie ze strony społeczności lokalnej.

Obecnie Stowarzyszenie Hospicjum Domowe opiekuje się chorymi w ich domach. Zajmuje się tym zespół hospicyjny, który tworzą: lekarz opieki paliatywnej, pielęgniarka, fizjoterapeuta, psycholog. W miarę potrzeb stałą pomocą służy również prawnik, pracownik socjalny i kapelan hospicjum.

- Naszym celem jest niesienie pomocy chorym znajdującym się w terminalnej fazie choroby - głównie nowotworowej i chorym przewlekle - oraz ich rodzinom. Obecnie w domach opiekujemy się 25 chorymi - wyjaśnia prezes Boniecki.

Sprzęt z wypożyczalni hospicjum udostępniany jest chorym bezpłatnie. Za opiekę medyczną i wszelkie zabiegi rodzina chorego również nie płaci.

- W mieście i powiecie chełmskim nie ma jeszcze placówki stacjonarnej. A taka jest nam bardzo potrzebna. Społeczeństwo się starzeje, przybywa osób z chorobami nowotworowymi. Coraz częściej zdarza się, że rodzina nie jest w stanie w domu opiekować się samodzielnie ciężko chorą osobą. Dlatego, aby zapewnić choremu godne życie, potrzebne jest stacjonarne hospicjum z pełną i fachową kadrą medyczną – dodaje Boniecki. - Nie mamy kontraktu z NFZ, ale dzięki środkom pozyskanym z 1 procenta nasza opieka medyczna jest całkowicie bezpłatna i możemy służyć pomocą chorym nie tylko z Chełma, lecz i powiatu.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama